Татарстан спортчылары Ксения Задворнова һәм Залина Зураева – хатын-кызлар арасында дзюдо буенча Россия чемпионнары

2023 елның 29 сентябре, җомга

27-30 сентябрьдә Кемеровода ир-атлар һәм хатын-кызлар арасында дзюдо буенча Россия чемпионатының Fonbet медальләре уйнатыла.

Ярышларның икенче көнендә заманча һәм иркен «Кузбасс-Арена» көмбәзләре астында 63 һәм 70 килограммга кадәрге дивизионда кешелекнең гүзәл яртысы вәкилләренең медаль көрәше башланды.озак вакыт эчендә беренче тапкыр Татарстан дзюдочылары Россия чемпионатының алтын медальләрен яуладылар.

70 килограммга кадәрге авырлык категориясендә «Батыр» дзюдо үзәге спортчысы, Европа Кубогы җиңүчесе Ксения Задворнова җиңү яулады. Ксения татамида Мәскәү, Иркутск, Свердловск өлкәләре һәм Саха (Якутия) Республикасы вәкилләре белән 5 көрәш үткәрә. Чемпионатның "алтын" ы өчен Задворнова хуҗа татами, 23 яшькә кадәрге спортчылар арасында ил беренчелеге җиңүчесе Дарья Храмойкина белән көрәшә. Финал уенында Ксения авырту белән берсүзсез җиңү яулый.

Бөтен зал авырып киткәч, көрәшү күпкә авыррак, чөнки өстәмә җаваплылык йөге басым ясый, – дип таныды Ксения Задворнова. - Бүген мин финалда җиңеп, җирле җанатарларны күңелсезләндерә алдым. Гомумән, көн җиңел булмады, барлык көндәшләр дә бик бирешмәслек булып чыкты, ә тагын ниндидер бер мизгелдә акклиматизациянең күңелсез нәтиҗәләрен «каплый» башладылар. Шулай да, мин күптән көтелгән ил чемпионы медален яулый алуыма бик шатмын.

Безнең республикадан тагын бер спортчы-Россия Кубогын яулаучы Залина Зураева да искиткеч чыгыш ясады. Ул 63 кг. авырлыктагы категориядә дәрәҗә пьедесталының югары баскычына күтәрелә.Залина шулай ук кузбасск татамида биш көрәш үткәрә, аларны вакытыннан алда ышанычлы җиңү белән тәмамлый. Финал очрашуында Зураева Самар спортчысы, 23 яшькә кадәрге юниорлар арасында ил беренчелегенең иң көчле дзюдочысы Стефания Власовадан көчлерәк була. Зураева башкарган күкрәк аша идеаль ыргыту аңа Кемерово чеканкасының "алтын" прин китерә.

Барлык көрәшләргә максималь рәвештә көйләнә идем һәм беренче булачагыма ышана идем, – дип таныды Залина Зураева. Финал барышында ниндидер бер мизгелдә тактик яктан көндәшемнән калыша башлаганымны аңладым, әмма тренер ярдәме белән психологик яктан үзгәрә һәм матур атуны башкара алдым. Аны, сүз уңаеннан, без залда даими эшлибез.