Татарстан спортчылары Мәскәүдә акробатик рок-н-ролл буенча дөнья чемпионатында катнаштылар

2023 елның 1 декабре, җомга

23-27 ноябрьдә Мәскәүдә Ирина Винерның гимнастика сараенда барлык спорт дисциплиналарын һәм акробатик рок-н-роллның яшь категорияләрен үз эченә алган масштаблы спорт марафоны узды. Төп вакыйгалар булып акробатик рок-н-ролл буенча дөнья чемпионаты һәм сезонның төп милли старты Россия чемпионаты һәм Беренчелеге тора.

Дөнья чемпионатында 28 илдән 198 спортчы катнашты: Әфганстан, Белоруссия, Болгария, Боливия, Ботсвана, Бөекбритания, Германия, Мисыр, Израиль, Һиндстан, Иран, Испания, Казахстан, Кыргызстан, Кытай, Колумбия, Ливан, Молдавия, Монголия, Парагвай, Перу, Россия,Сенегал, Сүрия, Словакия, Үзбәкстан, Эквадор һәм Эсватини.

Хөрмәтле кунаклар сыйфатында чемпионатка 15 илнең илчелекләре вәкилләре, Россиянең әйдәп баручы югары уку йортлары ректорлары, шул исәптән Идел буе дәүләт физик культура, спорт һәм туризм университеты ректоры Рафис Борһанов килде.

Дөнья чемпионатын ачу тантанасында Россия Федерациясе Спорт министры Олег Матыцин, Бөтендөнья акробатик һәм свинг биюләре Федерациясе (WFASD) Президенты Уми Сене, бөтенроссия бию спорты, брейкинг һәм акробатик рок-н-ролл федерациясе (ФТСАРР) Президенты Надежда Ерастова катнашты.

Бөтендөнья акробатик һәм свинг биюләре Федерациясе Президенты Уми Сене барлык катнашучыларны яңа халыкара федерация булдыру белән котлады һәм WFASD кысаларында барлык илләрнең яшьләренә спортның, бигрәк тә акробатик рок-н-роллның нинди потенциалга ия булуын күрсәтергә өмет белдерде.

Чемпионат дүрт спорт дисциплинасында узды: М класс-микст ир-атлар һәм хатын-кызлар, а класс-микст ир-атлар һәм хатын-кызлар, в класс-микст ир-атлар һәм хатын-кызлар, Формейшн хатын-кызлар. Аерым билгеләп үтәбез, чемпионатта берьюлы 7 Идел буе спорт университеты студенты чыгыш ясады, алар барысы да дөнья чемпионаты финалистлары булды.

Россия чемпионатында һәм беренчелегендә 2 меңнән артык спортчы катнашты. Татарстан Республикасын 30 кешедән торган команда тәкъдим итте. Фтсарр Кубогы кысаларында республика спортчылары 3 медаль яулый: 1 көмеш һәм 2 бронза. «В класс-микст» дисциплинасында ир-атлар һәм хатын-кызлар Гайдук Эльвира һәм Шмелев Артем парлары икенче булды. Бронза бүләкләргә ир-атлар һәм хатын-кызлар Соло дисциплинасында Малькова Мария, шулай ук ир-атлар һәм хатын-кызлар класс-микст дисциплинасында Айсылу һәм Рөстәм Мансуровлар ия булды.

«RocknRoll&Co» Бөтенроссия ярышлары кысаларында Татарстан Республикасы исеменнән «Татнефть Элметем» һәм «Идел буе спорт университеты» командалары чыгыш ясады. Шунысын да билгеләп үтәргә кирәк, ярышлар Әлмәт спортчылары өчен дебют булды, алар югары дәрәҗә күрсәттеләр һәм ярышларның ярымфиналына чыктылар.

Спорт марафонының соңгы вакыйгасы булып студентлар арасында акробатик рок-н-ролл буенча бөтенроссия ярышлары тора, аларны Россиянең «Бию спорты һәм акробатик рок-н-ролл Студентлар лигасы» ассоциациясе президенты, Татарстан Республикасының акробатик рок-н-ролл һәм брейкинг федерациясе президенты Әмир Харисов ачты.  Ярышларда 9 илдән 200дән артык студент катнашты. Хатын-кызларның «Формейшн» дисциплинасында бронза призеры булып «StepUP» командасы (Волга буе спорт университеты) танылды.