Казанда Татарстан Республикасы халкы арасында «ГТО 2024» уеннары уздырылды

2024 елның 1 апреле, дүшәмбе

30-31 мартта Казанда «Хезмәт резервлары» спорт комплексы базасында «Хезмәткә һәм оборонага әзер»-«ГТО уеннары 2024»Бөтенроссия физкультура – спорт комплексы чемпионнары фестивале узды. Чара «Демография» милли проектының «Спорт – тормыш нормасы» федераль проектын гамәлгә ашыру кысаларында узды һәм «ГТО»бөтенроссия комплексының ун еллыгына багышланды.

«ГТО ярышында» Татарстан Республикасы муниципаль районнарыннан 15 команда катнашты. Алар арасында Актаныш, Апас, Бөгелмә, Биектау, Яшел Үзән, Кайбыч, Лаеш, Яңа Чишмә районнары бар. Саба, Спас, Тәтеш районнары, шулай ук Казан һәм Яр Чаллы шәһәрләре. Фестивальдә барлыгы 90 кеше катнаша һәр командада 6 кеше.

Ачылу тантанасында барлык командаларны ТР буенча «ГТО» региональ операторының башкарма директоры Артур Сабитов сәламләде:

Хәерле көн, хөрмәтле фестивальдә катнашучылар! Фестивальдә катнашу өчен вакыт тапкан һәм безгә килгән һәркайсыгызга рәхмәт. Без ел саен безнең чараларда Татарстанның барлык почмакларыннан шундый күп командаларның катнашуына шатбыз. Димәк, ГТО комплексы республикада актив үсеш ала, аның белән бергә сәламәт яшәү рәвеше, спорт белән шөгыльләнү дә популярлаша.

Алдагы 2 көндә безне мавыктыргыч һәм шул ук вакытта киеренке ярышлар көтә. Сезнең һәрберегезгә уңышлар телим!»

ГТО ярышы 2 этапта узды. Сайлап алуда катнашучылар «челночный бег» эстафетасын уздылар, анда һәркем үз яшь баскычына карап дистанцияне йөгерде. Икенче сайлап алу этабы парлы ярыш үз эченә сынаулар сериясен ала, аны катнашучылар парда (ир – ат һәм хатын-кыз) узалар. Парлы ярыш программасына керделәр:

50 см биеклектәге тартма аша сикерү;

- штанга өчен дискны идәннән баш өстеннән күтәрү;

гриф аша сикерү белән берпи;

гириның станоклы тартылуы.

Киеренке сайлап алу ярышлары нәтиҗәләре буенча финал этабына иң яхшы 11 команда үтте. 31 мартта алар фестиваль финалында көрәшәләр. Аларга тизлек өчен ГТО комплексын сынаулар сериясен үтәргә туры килә. Программага ике аяк белән этәрү белән урыннан озынлыкка сикерү, идәндә ятып кулларны бөгеп һәм җәеп, гири ыргыту, идәндә ятып гәүдәне күтәрү, биек перекладинада (ир-атлар) эленеп торудан тарту һәм 6кг гантельләр белән иңбашларыннан утырып (хатын-кызлар) өскә күтәрү керә.

«ГТО 2024» Уеннарында «Казан-1»командасы җиңде. Призерлар өчлегенә шулай ук «Яр Чаллы-1» (2 урын) һәм «Казан-2» (3 урын) командалары керде.

Финалның тулысынча Йомгаклау протоколы болай күренә:

1 урын-Казан-1

2 урын-Яр Чаллы-1