Татарстанда «Мәрхәмәтле Татарстан» премиясе кысаларында 2024 елның иң яхшы волонтерларын билгеләячәкләр

2024 елның 6 июле, шимбә

29 июньдә иреклелек (волонтерлык) өлкәсендә «Мәрхәмәтле Татарстан» 2024 Республика премиясенең заявка кампаниясе старт алды. Премия җиңүчеләре булып сәламәтлек саклау, экология, инклюзия, мәдәният, вакыйгалар юнәлеше, махсус хәрби операция уздыру зонасында ярдәм һәм башка юнәлешләр буенча республиканың волонтерлык бергәлеге лидерлары таныла. Ирекле эшчәнлекне оештыручылар, шул исәптән коммерциячел булмаган оешмалар, уку йортлары, бизнес вәкилләре бүләкләнә. Волонтерлар премиядә 3 юнәлеш буенча катнаша ала: «Волонтерлар», «Командалар», «Бизнес». Татарстан Республикасының Ел волонтеры аерым билгеләнә.

Премиянең өченче сезоны җиңүчесе 14 еллык тәҗрибәсе булган волонтер Мария Еремова булды. Мария Казан хосписы һәм аның исемендәге фонд волонтеры. Анжела Вавилова, оештыручы, хоспис пациентлары өчен акча җыю акцияләрендә катнашучы, тыныч халыкка, Луганск Республикасының госпиталенә һәм медицина взводына, һәм Белгород өлкәсенең чик буе торак пунктларына гуманитар ярдәм җыю һәм җибәрүне алып бара, «Сказ» театр студиясе өчен «Ә безне немецлар һәм этләр эзлиләр» хәйрия видеопроектын монтажлау режиссеры.

Волонтерларның казанышларын бәяләүне премиянең эксперт советы гамәлгә ашыра, аңа республиканың профильле министрлыклары һәм идарә тармаклары вәкилләре, профильле ирекле берләшмәләр лидерлары һәм Татарстан Республикасы ихтыярыйчылык ресурс үзәге хезмәткәрләре керә. «Мәрхәмәтле Татарстан» премиясенең аерым бер үзенчәлеге булып бары тик республика иреклеләренең яисә оешмаларының шәхси казанышларын бәяләү һәм иҗтимагый проблемаларын хәл итү тора.

Премиянең гариза бирү кампаниясе 7 августка кадәр дәвам итәчәк. Заявка бирү өчен сылтама – https://dobro.ru/contest/153/apply/. Бүләкләү тантанасы ел ахырында Татарстан Республикасы җитәкчелеге катнашында узачак.

Премия турында тулырак мәгълүмат белән рәсми сайтта танышырга була: https://dobrotatarstan.ru

«Дүртенче ел рәттән без республикабызның иң актив волонтерлары эшчәнлеген хупларга телибез. Безнең өчен «Мәрхәмәтле Татарстан» премиясе кысаларында волонтерларыбызга зур рәхмәтебезне белдерү мөмкинлеге булуы бик мөһим. Быел «Гаилә волонтерлыгы» номинациясен кертү мөһим адым булачак, бу Татарстан Республикасы гаиләләрендә волонтерлыкны үстерүгә зур этәргеч бирәчәк. Премия ярдәмендә без горурлык белән һәркемгә теләсә кайсы кеше, теләсә кайсы урында һәм бөтенләй теләсә кайсы компаниядә яхшы эшләр эшли алуын сөйләргә телибез. Бергәләп без Дөньяны яхшырак һәм матуррак итә алачакбыз, сезнең гаризаларны көтәчәкбез!» - дип уртаклашты Татарстан Республикасы ирекле мәгълүмат-ресурс үзәге башкарма директоры Айрат Мөбәрәкшин.

2023 елда «Игелекле Татарстан» республика премиясенә Татарстан Республикасының 42 муниципаль берәмлегеннән 302 заявка бирелгән иде (волонтерлар – 145, командалар – 68, бизнес – 6, гран-при – 83). 2024 елда премия өчен «Гаилә волонтерлыгы» номинациясе яңалык булачак, ул уртак ирекле эшчәнлек белән шөгыльләнүче гаиләләрне бүләкләүгә юнәлдерелгән.

Премияне Татарстан Республикасы Яшьләр эшләре министрлыгы «Татарстан Республикасы ихтыярыйчылык мәгълүмати-ресурс үзәге» АККО белән берлектә оештыра.