Татарстанда илкүләм проект буенча 50дән артык спорт корылмасы төзелде

2024 елның 16 июле, сишәмбе

2019 елдан Татарстанда «Демография» илкүләм проектының «Спорт – тормыш нормасы» федераль проекты буенча 54 спорт корылмасы төзелгән.  Бу хакта матбугат конференциясендә ТР Спорт министры урынбасары Алмаз Хөсәенов сөйләде.

«Республика халкының 64% диярлек системалы рәвештә спорт белән шөгыльләнә, 2030 елга кадәр Россия буенча максат – 70% ка җитү, Татарстан буенча – 75%. Бу күрсәткечтә без терәк төбәкләрнең берсе булып торабыз, чөнки безнең бурыч – ил буенча гомуми күрсәткечләрне тәэмин итү өчен ил буенча югарырак күрсәткечләргә ирешү», - дип ул республикада яңа спорт объектлары барлыкка килүнең мөһимлеген ассызыклады.

Әйтик, Татарстанда муниципаль районнарда ГТО нормативларын үтәү өчен 42 мәйданчык, Казан һәм Чаллыда ачык типтагы 3 физкультура-сәламәтләндерү комплексы, Әлмәт, Казан, Чаллы шәһәрләрендә, Аксубай һәм Апас районнарында ясалма япма белән 5 футбол кыры, җиңел атлетика юллары һәм башка күп нәрсәләр барлыкка килде.

Спикер шулай ук федераль бюджеттан җиһазлар китерү буенча адреслы ярдәмнең мөһимлеген ассызыклады. 2019 елдан Татарстанның спорт мәктәпләренә 182 млн сумнан артык җиһазлар һәм инвентарь китерелгән.

Шулай ук «Демография» илкүләм проектының «Бизнес спринт» федераль проекты ярдәмендә Яшел Үзән районының Васильево бистәсендә «Дуслык» модульле спорт залы ачылды. Казанда, Түбән Камада һәм Әлмәттә дүрт «акыллы» спорт мәйданчыгы барлыкка килде. Шулай ук Татарстанда «Киләчәк уеннары» алдыннан модульле «фиджитал үзәге» ачылды.

Исегезгә төшерәбез, Татарстанда бердәм үткәрү сәләте булган 11 меңнән артык спорт корылмасы – 327 меңнән артык кеше эшли. Соңгы 5 елда спорт белән шөгыльләнүчеләр саны 3 процентка арткан.