Татарстан Көнендә бокс турнирының титуллы көрәшендә ТР спортчысы чыгыш ясаячак

2024 елның 28 августы, чәршәмбе

30 августта Казанның «Баскет-холл»ында шәһәр һәм Республика көненә багышланган һөнәри бокс буенча турнир узачак. Титуллы көрәштә ТР спортчысы Сергей Сергеев һәм Танзания вәкиле Мешак Мванкемва очрашачак. Бу хакта матбугат конференциясендә республиканың Бокс федерациясе президенты Сергей Игнатьев хәбәр итте.

Турнир 30 августта «Баскет-холл»да узачак, башлана 15:00 сәгатьтә, ачылу тантанасы 19:00. Кард 10 көрәштән торачак, Татарстаннан биш боксчының катнашуы бик сөендерә. Төп көрәштә безнең үсеп килүче йолдыз, Россия чемпионы, Ил Кубогы финалисты, БРИКС илләре уеннары җиңүчесе Сергей Сергеев чыгыш ясаячак», – дип билгеләде спикер.

Сергеевның көндәше 28 яшьлек Танзания боксчысы Мешак Мванкемва булачак. Аның карьерасында 43 сугыш, 25 җиңү, шуларның 15е нокаут, икесе ничья. Татарстан спортчысы өчен бу профессиональ бокс буенча дебют булачак, дип өстәде турнирның промоутеры Сергей Завилейский.

«Татарстан көрәшчесе узган турнирда бик яхшы тамаша көрәше күрсәткән бик көчле Танзания боксерына каршы чыгыш ясаячак. Нәкъ менә шуңа күрә без аны алып килдек. Бу яхшы компромиссыз дуэль булачак», - дип аңлатты ул.

Шулай ук төп картада перспективалы боксчы Сергей Лубкович, Кантимир Калажоков чыгыш ясаячак, Елизавета Токарева Women's International Boxing Association версиясе буенча дөнья чемпионы исеме өчен көрәшәчәк, моннан тыш, рингка Олимпиада финалисты Софья Очигава кайтачак. Татарстан һәм Үзбәкстан җыелма командалары арасында очрашу көтелә.

«Бу шоу искиткеч булачак. Тәҗрибәле, яхшы боксчылар чыгыш ясаячак. Барыгызны да үткәрмәскә чакырам. Балаларыбызга ярдәм итү бик мөһим, спорт берләштерергә тиеш. Вәгъдә итәм, бик кызык булачак», - дип өстәде WBA версиясе буенча бокс буенча дөнья чемпионы Руслан Чагаев.

Сергей Сергеев үзе туган җирендә профессиональ спортта дебют аның хыялы булуын белдерде. Боксчыга туганнары һәм дуслары ярдәм итәргә киләчәк. Ул ким дигәндә аның сугышында арена тулысынча тулыр дип ышана.

«Мин Туган илемдә, туган һәм яраткан Татарстан Республикасында чыгыш ясыйм. Монда төп сугышта катнашу хыял иде. Минем көндәшем бик яхшы, аның сугышларын карадым. Көрәш бик мавыктыргыч булачак, мин тамашачыга үземнең һәвәскәр бокстан профессиональ бокска күчә алуымны күрсәтермен. Мин психологик яктан да, физик яктан да сигез раундка әзер», - дип белдерде Сергей Сергеев.

Аның сүзләренчә, аның өчен Мешак Мванкемва кебек тәҗрибәле лаеклы оппонентка каршы дебют ясау мөһим булган.