«Суварстроит» «Суварово» микрорайонында яшәүчеләр өчен зур спорт һәм сәламәтлек бәйрәме оештырды

2024 елның 29 августы, пәнҗешәмбе

«Суварстроит» актив ял белән мавыгучылар өчен үткәргән «Сувар чемпионнары» спорт һәм сәламәтлек бәйрәмендә 300 дән артык кеше катнашты. Җирле халык Төзүче төзегән алга киткән спорт инфраструктурасыннан файдалана, ишегалды командалары төзи һәм спортның төрле төрләрендә ярыша.

«Бүген биредә спорт һәм сәламәт яшәү рәвеше — сүз генә түгел, ә актив һәм тулы канлы тормыш нигезе булган кешеләр җыелды. «Суварстроит» спорт инфраструктурасын формалаштыруга аерым игътибар бирә. Безнең торак комплексларда спорт чаралары уздырыла, командалар төзелә, һәм бүген без аларның иң яхшыларын бүләкләячәкбез. Сезгә кәефегез күтәренке булсын һәм вакытыгызны сәламәтлеккә максималь файда белән уздыруыгызны телим!»,- дип сәламләде бәйрәм кунакларын «Суварстроит» ИК ҖЧҖ идарәче оешмасы генераль директоры Руслан Нурмөхәммәтов.

Бәйрәм «Спорт станциясе» торак комплексы территориясендә узды һәм балалы күп кенә гаиләләрне берләштерде. Бай программага мастер-класслар, фристайл-шоулар, флешмоблар кертелгән, шулай ук аниматорлар да эшләгән. Чараның махсус кунагы «Сокол» футбол клубының баш тренеры, Россия җыелмасының һәм «Рубин» футбол клубының элеккеге капкачысы Сергей Рыжиков булды, ул шулай ук хатыны һәм балалары белән килгән иде.

«Мин сезнең ишегалдыгызга сокланам: бик матур спорт мәйданчыклары күп, урамда тренажерлар залы бар. Әтиләргә үз балалары өчен үрнәк булуларын, бу мәйданчыкларда «сыйныф» күрсәтүләрен һәм балалар сезнең арттан тартылуларын телим!» - дип билгеләде Сергей Рыжиков.

«Спорт станциясе», «Южный парк» һәм «Времена года» торак комплекслары кергән «Суварово» микрорайоныннан спорт командалары шәһәр дәрәҗәсендә уңышларга ирешәләр. «Көньяк парк»та яшәүчеләр 2021 елда волейбол һәм баскетбол буенча бронза призерлар булдылар, 2022 елда «Иң тугры җанатарлар - 2022 чемпионнары» исемен алдылар, 2023 елда балалар футболы буенча бронза медаль яуладылар. 2022 елда «Спорт станциясе» ТК командасы баскетбол буенча чемпион булды, ә 2024 елда «Времена года» ТК командасы «Безнең ишегалды чемпионнары» турнирының көмеш кубогында беренче урынны яулады. Шул ук елда «Көньяк парк»та яшәүчеләр «Алтын кубок»та 4 урынны алдылар. Хәзерге вакытта волейбол буенча «Көньяк Парк» командасы «Безнең ишегалды чемпионнары» Спартакиадасының ярымфиналында көрәшүен дәвам итә. Бәйрәмдә бүләкләү тантанасы булды – иң спортлы яшәүчеләр «Суварстроит»тан бүләкләр алды. Тантанада шулай ук Татарстан Республикасының Лаеш муниципаль районы Башлыгы Илдус Зарипов катнашты, ул Казанның торак комплекслары арасында шәһәр «Гаилә эстафетасы»нда көмеш призерлар, «Южный парк» ТК гаиләләре бүләкләнде.

«Суварово» микрорайоны югары тормыш дәрәҗәсен һәм куркынычсызлыкны тәэмин итүче детальләргә, шулай ук уйланылган инфраструктурага, шул исәптән спорт инфраструктурасына аерым игътибар бирүе белән аерылып тора. «Спорт станциясе» торак комплексында ишегаллары баскетбол, волейбол, теннис, мини-футбол өчен мәйданчыклар белән җиһазландырылган, урам тренажерлары һәм пинг-понг өчен өстәлләр, шулай ук дуслар белән очрашу өчен тыныч зоналар бар. Тиздән балалар киңлекләренә урнаштырыла торган батутлар, хоккей тартмасы, йорт хайваннарын йөртү өчен заманча зоналар, ә бакчачылык сөючеләр өчен гомумйорт теплицасы һәм хәтта барбекю зоналары барлыкка киләчәк.

Шулай ук «Суварово» микрорайонының бер өлеше булган «Көньяк парк» торак комплексында воркаут зоналары, велосипед юллары, уеннар һәм спорт белән шөгыльләнү өчен имгәнү куркынычы булган күп функцияле мәйданчыклар каралган. «Көньяк парк» торак комплексы территориясендә дүртенче чиратны төзү кысаларында архитекторлар фонтаннар мәйданын гамәлгә ашыралар һәм инде ландшафт дизайнының тулылыгы һәм төрлелеге белән гаҗәпләндерә торган өч скверны төзекләндерүгә керешәләр. Спорт мәйданчыклары төрле яшь төркемнәренең ихтыяҗларын канәгатьләндерү өчен берничә зонага бүленәчәк: биредә йога һәм медитация, кроссфит һәм өлкәннәр өчен спорт белән шөгыльләнү зонасы булачак.

«Ел фасыллары» бизнес-классы торак комплексында төзүче wellness идеясен гәүдәләндергән сәламәтлек турында кайгыртырга мөмкинлек бирә торган киңлек. Воркаут-зоналардан һәм спорт мәйданчыкларыннан тыш, монда ял итү өчен уникаль иҗтимагый киңлекләр бар: йога, йөгерү, фитнес белән шөгыльләнү зоналары, җәяү йөрү аллеялары. Комплекс территориясе җәй көне велосипедта, ә кыш көне чаңгыда йөрергә мөмкинлек бирә.