Казанда беренче тапкыр Мәктәп Футбол Фиджитал лигасы ярышлары узачак

2024 елның 16 сентябре, дүшәмбе

2024 елның 18 сентябрьдә Бәшир Рәмиев исемендәге ИТ-паркта Россиядә беренче Мәктәп Футбол Фиджитал Лигасы 2024 жирәбәсе узачак. Бу мөһим вакыйга «Спорт – яшәү нормасы» федераль проектының «Демография» милли проектының максатларына туры китереп үткәрелә. Ул шәһәрнең 32 мәктәбеннән спортчыларны, аларның тренерларын һәм җанатарларын берләштерәчәк, бу проектның төбәктә яшь футболны үстерү өчен мөһимлеген ассызыклаячак.

Жирәбәдә командалар дүрт төркемгә бүленәчәк, бу Россиядә мәктәп укучылары өчен беренче Фиджитал лигасы кысаларында мавыктыргыч ярышларга беренче адым булачак, ул Казанда старт алачак, ул инде 2024 елгы халыкара уеннарда үз мөмкинлекләрен күрсәтте.

Алдагы алты ай дәвамында командалар 2 500 000 сум күләмендә төп приз өчен актив көч сынашачак. Әлеге приз акчалары җиңүче мәктәптә физика яки химия кабинетын төзекләндерүгә юнәлдереләчәк, бу мәгариф инфраструктурасын үстерүгә зур өлеш кертәчәк. Катнашучылар үзләренең осталыкларын реаль һәм виртуаль мәйданчыкларда да күрсәтәчәкләр, җиңүгә һәм яңа казанышларга омтылачаклар.

Сайлап алу этаплары февральгә кадәр узачак, анда атна саен сишәмбе һәм пәнҗешәмбе көннәрендә дүрт команда үз төркеменнән чыгу өчен көрәшәчәк. Сайлау тәмамланганнан соң ярымфинал узачак, ә финал апрельгә планлаштырылган.

Җирәбә салу дәрәҗәле кунаклар: Татарстан Республикасы спорт министры урынбасары Садриев Илдар Зөфәр улы, Бөтенроссия фиджитал спорт федерациясе башкарма директоры Зарипов Мансур Ринат улы, «Татарстан Республикасы футбол федерациясе» төбәк иҗтимагый оешмасы рәисе Гусев Александр Петрович, шулай ук «Рубин» футбол клубы сакчысы һәм капитаны Игорь Вуячич катнашында үткәрелә. Аларның булуы чарага аерым әһәмият бирәчәк һәм яшь спортчыларны рухландырачак.

«Рубин» футбол клубы әлеге чараны оештыруда катнашачак, төбәктә спортны үстерүдә үзенең актив ролен ассызыклаячак. Мәктәп футбол Фиджитал Лигасы 2024 Казан мэриясе, Татарстан Республикасы спорт министрлыгы, Бөтенроссия фиджитал спорт федерациясе, Бәшир Рәмиев исемендәге ИТ-парк технопаркы, «ПрофЛабМеб» ҖЧҖ һәм «Айти Знайка» ҖЧҖ ярдәмендә уза, бу җирле бергәлек өчен спорт инициативаларының әһәмиятен күрсәтә.

«Мәктәп футбол Фиджиталы Лигасы 2024 – ул ярыш кына түгел, ә яшьләр өчен үз сәләтләрен үстерү, команда рухын ныгыту һәм яшьтәшләре арасында сәламәт яшәү рәвешен үстерү мөмкинлеге дә», - дип уртаклашты «Рубин ФК» ҖЧҖ генераль директоры Айбатов Александр Рөстәм улы.

Барлык спорт сөючеләрне командаларга ярдәм итәргә һәм 2024 елгы мәктәп футбол Фиджиталы лигасының ВКонтакте рәсми төркемендә турыдан-туры трансляцияне карарга чакырабыз https://vk.com/school_figital_league.