Казан милли ярыммарафоны Татарстанда спорт сезонын төгәлләде

2024 елның 23 сентябре, дүшәмбе

Узган ялларда 21-22 сентябрьдә Татарстан Республикасы башкаласында TIMERMAN сериясенең иң колоритлы йөгереше – Казан милли ярыммарафоны узды. Чара «Спорт – тормыш нормасы» федераль проектының «Демография» милли проектының максатларына туры килде. Стартка дөньяның 10 иленнән һәм Россиянең 68 төбәгеннән 7000 катнашучы чыкты.

Быел беренче тапкыр йөгерү ике көндә узды. Шимбә көнне, 21 сентябрьдә, TIMERKIDS балалар йөгерешендә катнашучылар старт алды, ә якшәмбе көнне, 22 сентябрьдә, 10 км һәм 21,1 км дистанциядәге спортчылар старт алды. Оештыручылар аерым күңел ачу программасын әзерләделәр: катнашучыларны һәм кунакларны аниматорлар каршы алды, татар милли биюе буенча мастер-класслар узды, ә шимбә кичендә барысы да К.Тинчурин ис. Татар дәүләт драма һәм комедияләр театры оркестрының чыгышыннан ләззәт алдылар. Чараны рәсми кичә тәмамлады, анда Казанның йөгерү клублары вәкилләре (Die Hard, Progressive Running Club, Mikkeller Running Club, «Ясный» йөгерү клубы), Бөтен дөньядан элиталы спортчылар һәм җиңел атлетика яратучылар җыелды.

21,1 км һәм 10 км старт икенче ел рәттән Миллениум күперендә узды. Быел оештыручылар Халыкара марафоннар һәм йөгерүләр ассоциациясе тарафыннан өстәмә рәвештә йөгерү трассалары сертификациясен алдылар. Бу профессиональ спортчыларны җәлеп итәргә мөмкинлек бирде, алар арасында Искәндәр Ядгаров, Анна Викулова, Александр Ольков, Алина Прокопьева һәм башкалар.

Ир-атлар арасында 21.1 км дистанциядә иң җитезе 2024 елгы ярыммарафонда Россия чемпионы Александр Ольков булды (1:03:50). Хатын-кызлар арасында җиңүне илнең иң көчле спортчыларыннан берсе – Анна Викулова (1:10:01) бәйрәм итә. Аннаның нәтиҗәсе 2021 елда Елизавета Погудо (1:11:27) куйган хатын-кызлар арасында йөгерү трассасы рекордын яңартты.

10 км дистанциядә беренчелек түбәндәгечә билгеләнде: ир-атлар арасында җиңүче Сергей Петров (30:46), хатын-кызлар арасында җиңүче – Казан марафоны 2024 кысаларында 10 км дистанциядә җиңүче – Ульяна Андреева (35:40).

Ярыммарафон һәм 10 км йөгерүдән тыш, катнашучылар 3 км дистанциядә – түбәтәйле йөгерүдә старт алдылар. Бу 2016 елда туган һәм үсүен дәвам итә торган традиция.

Шулай ук йөгерүдә берничә ел элек Татарстан Республикасы клиник хастаханәсе табиблары тарафыннан бөер трансплантациясен уңышлы уздырганнан соң икенче мөмкинлек алган уникаль йөгерүчеләр дә катнашты, Александр Сабаев һәм Рөстәм Сиразов – 10 км, ә Ирина Костромичева – 3 км дистанцияне йөгереп үттеләр. Аларның өчесе дә йөгерүдә беренче тапкыр гына катнашмыйлар. Александр һәм Рөстәм шөгыльләнәләр, футбол уйныйлар, актив спорт тормышы алып баралар, үз үрнәкләре белән башкаларны рухландыралар.

«Мин инде 6 тапкыр TIMERMANда катнашам, 3 км дистанциядән башладым, һәм менә 6 тапкыр 10 км йөгерәм.актив тормыш, спорт, даими рәвештә күнегүләр ясау һәм күзәтүче табибларның киңәшләренә дисциплиналы якын килү нәтиҗәсендә мөмкин. Аларга зур рәхмәт», - дип хис-кичерешләре белән уртаклашты Александр Сабаев.

Катнашучылар арасында шулай ук спортта инклюзияне үстерү фонды карамагындагылар да бар иде

«БольшеЧемМожешь». Проект сәламәтлеге буенча чикләнгән кешеләргә спортка тартылырга һәм спорт чараларында катнашырга ярдәм итә. Атлетлар-фонд карамагындагылар – ДЦП, башка неврологик авырулар һәм терәк-хәрәкәт аппараты зарарланулары булган яшүсмерләр һәм өлкәннәр.

«Беренче чиратта стартларга без үзебезнең күнегүләргә даими йөри торган атлетларны сайлап алабыз. Шулай ук безнең башка шәһәрләрдән махсус йөгерергә килергә әзер егетләребез бар, мәсәлән, Төнге Казанда катнашучыларның берсе Яр Чаллыдан килгән. Кызганычка каршы, без монда коляскалар саны белән генә чикләнәбез – бездә нибары 6 гына, алар барлык төбәкләр өчен дә уртак, һәм без аларны Мәскәүдән чараларга алып киләбез», – дип уртаклаша «БольшеЧемМожешь» фондының Казан шәһәрендәге вәкиллеге җитәкчесе Алсу Кулага.

Ярыммарафон волонтерлар йөгереше белән тәмамланды – Казан милли ярыммарафоны кысаларында ел саен үткәрелә торган традиция. Бу вакытта оештыручылар волонтерлар була, ә иреклеләр үзләре үзләрен катнашучы итеп тоярга мөмкин. Әгәр элек алар үзләренең бер өлешен бирсәләр, хәзер барысы да алар өчен.

Ярыммарафон 2024 елда TIMERMAN календаре буенча соңгы чара булды. Сезон ябык, әмма оештыручылар тиздән безне 2025 елгы сезонга теркәлү ачылышы көтә дип вәгъдә итә.