Миңнеханов: 2030 елга Татарстанда системалы рәвештә спорт белән шөгыльләнүче гражданнарның 75% күрсәткеченә ирешергә кирәк

2024 елның 27 сентябре, җомга

2030 елга Татарстанда системалы рәвештә спорт белән шөгыльләнүче гражданнарның 75% күрсәткеченә ирешергә кирәк, хәзер бу күрсәткеч 63% дәрәҗәсендә. Максатка ирешү юлларының берсе - өстәмә велоюллар һәм урам спорт төрләре өчен мәйданчыклар. Бу хакта Татарстан Республикасы Дәүләт Советына Юлламасында республика рәисе Рөстәм Миңнеханов хәбәр итте.

"Халыкның тормыш сыйфатын яхшырту максатында без республикада яшәүче һәркем җәяүләп спорт белән шөгыльләнә, физик яктан нык һәм сәламәт була алсын өчен шартлар тудырабыз. Татарстан - илдә спорт объектлары белән тәэмин ителеш буенча лидерларның берсе. Бүгенге көндә республикада физик культура һәм спорт белән даими шөгыльләнүче гражданнар өлеше 63% тан артып китә. Районнарда спорт корылмаларының велосипед юллары һәм урам спорт төрләре өчен мәйданчыклар кебек яңа формаларын активрак булдырырга кирәк", - дип белдерде Миңнеханов.

Татарстан Рәисе спорттагы югары казанышлар арасында «Динамо - Ак Барс» һәм «Зенит - Казан», «Динамо - Ак Барс» волейбол командаларының чирәмдәге хоккей буенча, ватерпол «Синтез»ы, баскетбол УНИКСы, регби «Стрела»сы,  волейбол командаларының уңышларын, шулай ук республика спортчыларының БРИКС илләренең узган уеннарында ирешкән уңышларын билгеләп үтте.

Шунысын да билгеләп үтәргә кирәк, халыкны спорт белән шөгыльләнүгә җәлеп итү һәм спорт объектларын төзү «Спорт - тормыш нормасы» федераль проектында «Демография» милли проектында каралган.