Александр Шадриков Татарстан Республикасынын байдаркаларда һәм каноэда ишү Федерациясе президенты итеп сайланды

2018 елның 13 сентябре, пәнҗешәмбе

13 сентябрьдә Спортның ишкәк ишү төрләре үзәгендә Татарстан Республикасы байдаркаларда һәм каноэда ишү федерациясенең чираттан тыш конференциясе узды.

Конференциядә Татарстан Республикасы спорт министры Владимир Леонов, Татарстан Республикасы экология һәм табигый ресурслар министры Александр Шадриков, Идел буе дәүләт физик культура, спорт һәм туризм академиясе ректоры Юсуп Якубов, ТР спорт министрының беренче урынбасары Хәлил Шәйхетдинов, шулай ук байдарка һәм каноэларда ишү федерациясе тренерлары һәм вәкилләре катнашты.

Киңәшмә көн тәртибенә Федерациянең президенты, башкарма комитеты әгъзаларын, байдаркаларда һәм каноэда ишү федерациясенең ревизия комиссиясе әгъзаларын сайлау буенча өч мәсьәлә куелган иде.

Федерация Президентын сайлау мәсьәләсе буенча ТР Спорт министры Владимир Леонов тәкъдим итте:

«Без байдаркаларда һәм каноэларда ишү федерациясе президенты постына кандидат - Татарстан Республикасынын экология министры Александр Валерьевич Шадриковның инициативасы белән чыгыш ясау өчен, аның элеккеге министр йөзендә спортның бу төренә ярдәм итү буенча билгеле бер традицияләре бар дип көттек. Мондый мөһим федерациягә спортның әлеге төре белән шөгыльләнүче һәм шөгыльләнәчәк лидер кирәк.

Бүген булган мөмкинлекләрдән файдаланып, Идел буе спорт академиясе һәм гамәлдәге традицияләрдә алга таба үсү һәм алга бару өчен мөмкинлекләр бар. Александр Валерьевич - безнең дустыбыз, аның белән без күпмедер дәрәҗәдә эш башкарырбыз, ситуациягә мониторинг ясыйбыз, бүгенге көндә булган кискен мәсьәләләрне һәм проблемаларны яңгыратырбыз. Зур уңышлар телим».

Күпчелек тавыш белән Александр Шадриков байдаркаларда һәм каноэда ишү федерациясе президенты итеп билгеләнде. Федерация башкарма директоры Андрей Зарубин экология министрына истәлекле гравировка белән Ишкәк ишү өчен бүләк тапшырды.

ТР Экология һәм табигый ресурслар министры җавап сүзендә һәм хәзер үк байдаркаларда һәм каноэларда ишү федерациясе президенты Александр Шадриков ТР Спорт министрына үз кандидатурасын һәм федерация әгъзалары ягыннан ярдәме өчен рәхмәт белдерде.

«Күрсәтелгән ышаныч өчен мин барысына да рәхмәт белдерәм. Сезнең белән максималь рәвештә бергә эшләячәкмен, беренче чиратта коллективны берләштерү, чөнки нәтиҗә алу өчен коллектив эш кирэк. Артем Георгиевич Сидоровка рәхмәт сүзләрен җиткерәсем килә, ул ирешелгән нәтиҗәләргә дә, Аның казанышы да бик күп эш башкарган. Дүшәмбе көнне без киңәшмә үткәрәчәкбез, беренче булырга һәм иң яхшылар бишлегенә эләгергә тырышачакбыз».

Аннары конференция барышында федерация башкарма комитеты составы катнашучыларның бердәм карары белән сайланды. Байдаркаларда һәм каноэларда ишү федерациясенең башкаручы директоры булып Андрей Зарубин билгеләнде, шулай ук комитет составына Спорт министрлыгының югары казанышлар спортын үстерү бүлеге башлыгы Раиф Вафин, спорт әзерлеге үзәге директоры Михаил Смолкин, Ишкәкле спорт төрләре үзәге директоры Альберт Кәримов, балалар-яшүсмерләр спорт мәктәбе директоры Иван Ковальков һәм «Зилант» каноэе клубы җитәкчесе Олег Толстой керделәр.

Федерациянең ревизия комиссиясе әгъзалары баш белгече Фәннур Садыйков һәм экология һәм табигый ресурслар министрлыгының баш хисапчысы Нияз Җәләлов.

Федерация составы билгеләнгәннән соң Владимир Леонов федерациянең Мактаулы Президенты исемен кертергә һәм бу вазифага ишү федерациясенең элеккеге президенты Артем Георгиевич Сидоровны билгеләргә тәкъдим итте.

«Минемчә, Артем Георгий улы үз вакытында бик күп эш башкарды, эштән соң бездә барлыкка килгән паузага да карамастан, ул аны безнең коллективта саклап калырга тәкъдим итәм һәм ул безгә ярдәм итәчәк һәм эшебезне барлап барыр» - диде Владимир Алекснадрович.

Шулай ук яңа Президент вакиллэре белән Идел буе академиясе ректоры Юсуп Якубов та котлады:

«Бүгенге безнең көч - байдарка һәм каноэларда ишү буенча муниципаль мәктәп һәм бүгенге көндә дә бик зур миссия йөкләнгән тренер составы. Ишкәкле спорт төрләре буенча бүген бездә 89 студент бар. Бездә халыкара класслы спорт мастерлары, өч спорт мастеры, 6 кандидат, 9 кеше 1 разрядлы, кафедра һәм укытучылар эшли, шуңа күрә без монда төрле дәрәҗәдәге ярышларда чыгыш ясау өчен көчле һәм спорт тренерларын җәлеп итәргә телибез. Уңышлар телибез!».