Көнбатыш һәм Көнчыгыш Түбән Камада чакыру Кубогы алдыннан тренировкалар үткәрделәр

2019 елның 11 гыйнвары, җомга

Чакырылышның Юбилей кубогы стартына бер көн кала Көнбатыш һәм Көнчыгыш җыелма командалары «Нефтехим-Арена»да тренировкалар үткәрделәр. Сугыш кырының киләчәген беренче булып Көнбатыш командасы сынап карады. Түбән Камада беренче көннән алган тәэсирләре белән баш тренер Александр Савченков, шулай ук һөҗүмчеләр Марк Верба һәм Кирилл Марченко уртаклашты.

Александр Савченков, баш тренер («СКА-1946»)

- Тренировкалардан уңай хис-кичерешләр калды, балалар молодцы, күпләр бер-берсе белән таныш, бер-берсенә каршы уйнадылар. Калганнары инде берләшергә, дуслашырга тырышалар. Алар хәзер бу бик мөһим икәнен аңлыйлар, үзләрен команда итеп тоярга кирәк, бу уңышка ирешүнең төп нигезе. Тренерлар кебек кыска вакыт эчендә уенчыларны бер максат белән кызыксындыра алу, хоккейчылар берәр нәрсәгә дә булса ирешү авыр булачагын аңласын өчен, безнең бурыч. Ә менә үзара берләшсә - барысы да килеп чыга. Андрей Александрович Потайчук белән без күптән таныш, бергә уйнадык һәм хәтта бер тапкыр да рәсми булмаган матчта тренер күперендә эшләдек. Өстәвенә, без аның белән бер яшь, үзара аңлашу белән бернинди проблема да юк. Соңгы вакытта Көнбатыш Көнчыгышны җиңә, дип әйтүе кыен, озак тәнәфестән соң лигага әйләнеп кайттым һәм башка конференцияне күзәтмәдем. Иртәгә нәрсә булачагын карарбыз, матчтан соң ниндидер нәтиҗәләр ясарга мөмкин булачак.

Марк Верба, һөҗүмче («Русские витязи»)

- Беренче тәэсирләр искиткеч, егетләр барысы да яхшы кәеф белән килделәр. Бездә менә дигән команда җыела, биредә безнең иң яхшы хоккейны күрсәтү өчен менә дигән шартлар тудырылган. Әлегә шулкадәр кыска вакыт эчендә яңа партнерлар белән уйнарга туры килмәде,әмма бездә хоккейчыларны бик яхшы сайлау. Чакыру Кубогына МХЛНЫҢ иң яхшы уенчылары килә, барысы да нәрсә эшләргә кирәклеген белә, шуңа күрә уйнарга махсус хезмәт булмаячак. Тренерлар бүген безне берләшергә, төрле клубларны тәкъдим итү, бер коллективка берләшү һәм уртак максатка ирешү турында онытырга сорадылар. Көндәшләреннән беркемне дә белмим, бары тик Радик Әхмәтгалиев кына, чөнки без аның белән бергә мәктәп, Артем Белоцкий белән уйнадык. Нигә көнбатышка ешрак Көнчыгыш җиңә? Төгәл әйтә алмыйм, әмма иртәгә бу җиңү сериясе өзелмәсен өчен тырышырбыз.

Кирилл Марченко, һөҗүмче («СКА-1946»)

- Дөнья чемпионатыннан соң Сугышчан кәеф белән килдем, көнчыгышка таба җиңәсе килә. Ял итәргә өлгердем, бер ял бирдек (елмая). Мин җитди рәвештә, әти мине йокыга мәҗбүр итте, даими рәвештә көнләште, шуңа күрә мин очып чыкканнан соң кирәкле режимга күчтем һәм уйнарга әзер. Чакыру Кубогын көтәбез, тренировкалардан соң бераз тоткарландылар, чиләк буенча ыргыттылар. Чакыру Кубогы алдыннан да осталык конкурслары булса, әйбәт булыр иде. Мин катнашсам да, сайлап алсаң, ризалашыр идем. Бигрәк тә буллитларга, тизлеккә йөгерү кызык булыр иде. Дүрт уенчы КХЛ йолдызлары матчына эләгсә дә, шәхси статистика биредә икенче планга күчә, иң мөһиме - команда җиңүе. Әгәр дә үз статистикасы турында уйласаң, юлсыз нәрсә дә килеп чыкмаячак, тикшерелгән.

Тренировка артыннан Көнчыгыш командасы чыкты. Унынчы чакырылышның ышанычлы лидерлыгы турындагы фикерләре белән баш тренер Алик Гәрәев, сакчылар Тимралий Вахрутдинов һәм Радик Әхмәтгалиев уртаклашты.

Алик Гәрәев, баш тренер («Толпар»)

- Яхшы күнегүләр, эмоцияләрдә. Егетләр җиңүгә җитди әзерләнәләр, чөнки Көнчыгыш бик куркыныч оттыра. Көнбатышны җиңәргә тырышырбыз, моның өчен барысын да эшләячәкбез, әмма спорт бар, иң көчлеләрне җиңәчәк. Карадым алдагы чакыру кубоклары, миңа показалось, Көнбатышка таба эшли бераз агрессивнее, күрсәтә артык куәтле уен, мөгаен, бу эш. Егетләр сәләтле җыелган, шуңа күрә тренерлар штабының төп бурычы – аларны туплау, эмоцияләр белән зарядка. Мондый кыска вакыт эчендә аларны нәрсәгә дә булса өйрәтү мөмкин түгел, бу кирәк тә түгел. Александр Савченков белән без үзебез уйнаганда очраштык. Аны бу матчка чакырдылар, аның командасы Көнбатыш лидерларында бара, димәк, бу белгеч үзен җитди яктан күрсәтте. Ул, һичшиксез, үз командасын җиңүгә төзеп бетерәчәк, шуңа күрә безгә җиңел булмаячак.

Тимралий Вахрутдинов, сакчы («МамонтыЮгра»)

- Тәэсирләрем бары уңай, монда, чакыру Кубогында булуыма бик шатмын. Очып киткәннән соң бозга чыгу авыррак булды, бераз тернәкләнеп кайтырга кирәк иде. Көнбатыш актив уйнаячак, моңа әзер булырга кирәк. Ә гомумән, бер нәрсә дә үзенчәлекле, бары чыгарга һәм җиңәргә кирәк. Ни өчен Көнчыгыш күп оттыра? Көнбатышта оста егетләр генә дип уйлыйм. Кирилл Марченко һәм Иван Морозов белән яхшы таныш, болар - «Мамонтов Югра» ның элеккеге уенчылары, җыеннарда шулай ук Антон Васильев белән очрашты. Актив хоккей уйнарга, көндәшеңне көчләп тагарга, прессингларга һәм, әлбәттә, онытып җибәрергә тырышачакбыз. Шулай да 7:2-бу әдәпсез түгел, Көнчыгышны кыскартыр вакыт.

Радик Әхмәтгалиев, сакчы («Ирбис»)

- Яңа партнерлар белән танышу кызыклы тәҗрибә. Элек кем белән дә булса тиз уйнарга туры килмәде, биредә барысы да төрле командалардан, барысының да тактикасы, уен манеры, барысы да төрлечә эшли. Тренерлар, беренче чиратта, безгә җиңүебез көченнән килә, барысы да безнең кулда, актив уйнарга тырышырга, курыкмаска, хоккей күрсәтергә кирәк, диделәр. Марк Верба Көнбатыш сериясе өзелми, диде? Верба Марк бик самоуверен (елмая). Ул, мөгаен, без аның Грозный тышкы күренүдән куркып калырбыз дип уйлыйдыр, ләкин ул моны көтмәскә дә мөмкин. Западның уенны җентекләп тикшермәделәр, ләкин безнең команданың күп кенә балалары алар белән уйнадылар, һәм ни көтәргә кирәклеген күз алдына китерәләр. Анда яхшы коллектив җыелды, һәр уенчы үз командасы лидеры, шуңа күрә безне бик кызыклы матч көтә. Соңгы елларда Көнчыгыш ни җитми дип әйтүе кыен. Бәлки, тормышка ашыру өчен матчлар шактый тигез килеп чыга, барысы да җиңәргә тели, кайдадыр уңыш җитми. Боларның барысын да төзәтергә тырышырбыз.