Казанда КХЛ йолдызлары матчында катнашучыларны тәкъдим итү тантанасы узды

2019 елның 19 гыйнвары, шимбә

Мастер-шоу һәм КХЛ йолдызлары матчы 2019 елда Татарстан Республикасында уза торган хоккей йолдызлары атнасын төгәлли. Кичә Казанда зур хоккей уикендында катнашучыларның презентациясе узды – КХЛ йолдызлары төрле фәннәр күзлегеннән тәкъдим ителде.

Тантана башында катнашучыларны Татарстан Республикасы Президенты Рөстәм Миңнеханов һәм Континенталь хоккей лигасы (КХЛ) башлыгы Дмитрий Чернышенко сәламләде.

«Безнең республика бик Спортлы, әмма хоккей Татарстан өчен генә түгел, ил өчен дә — спортның яраткан төре. Әлбәттә, бу мастер-шоу һәм йолдызлар матчын үткәрү өчен йолдызларны чакыру мөмкинлеге. Мондый зур вакыйганы – хоккей йолдызлары атнасын кабул итү безнең өчен зур дәрәҗә. Безнең өч шәһәр җәлеп ителгән, Без барыбыз да хоккейны бик яратабыз. «Ак Барс» өч Гагарин Кубогын яулады, безнең балалар спорт мәктәпләре яшь буынны тәрбияли, 43 боз мәйданчыгы эшли, якын арада тагын өчәү сафка керәчәк. Алар барысы да көне буе загружены, хәтта төнлә дә уйный.

Бер атнадан соң йолдызлар хоккей белән шөгыльләнүче балалар һәм өлкәннәр саны артыр дип уйлыйм. Дмитрий Николаевичка мондый бәйрәмне кабул итү мөмкинлеге өчен рәхмәт әйтәсем килә, ИИХФ президенты Рене Фазельне сәламлим. Татарстанга рәхим итегез!» ,- диде республика башлыгы.

Үз чиратында Дмитрий Чернышенко Татарстан Республикасына чараны оештырган өчен рәхмәт белдерде:

«Татарстан безнең барлык өметләрне дә узып китте. Хоккей йолдызлары атнасының беренче өлеше уңышлы узды. Өч шәһәрдә чаралар тулы трибуналар, балалар белән гаиләләр күп булды, татар җирендәге йолдызларның күп булуы небосклонны тагын да яктыртырга мәҗбүр итәчәк. Гагарин кубогын юкка гына «Татар кубогы» дип атамыйлар һәм «Ак Барс» гамәлдәге чемпион булып тора, дип туры килде. Йолдызлар матчы югары дәрәҗәдә узар дип ышанам», - диде Чернышенко матч катнашучылары презентациясе алдыннан.

Кичәнең алып баручысы Раяна Әхмәтҗанова һәм Александр Кузмак хоккейчыларны фәнни күзлектән тәкъдим иттеләр, тугыз төрле фән – физика, химия, геометрия, электродинамика, сопромат, юриспруденция, биология, геология һәм тарих күрсәткечләрен файдаланып.

Физика: Никита Трямкин «Автомобилист»; Игорь Бобков «Авангард»; Антон Бурдасов «Салават Юлаев»; Магнус Хелльберг СКА; «Ак Барс» Пол Постма.

Химия: Андрей Локтионов, Локомотив; Миро Аалтонен, Витязь; Александр Барабанов, СКА; Илья Зубов, Спартак; Эрик о ' Делл, «Сочи» ХК.

Геометрия: Лаурис Дарзиньш, Динамо Рига; Дмитрий Кагарлицкий, Динамо М; Владислав Подъяпольский, Ак Барс, Вадим Шипачев, Динамо М, Никита Гусев, СКА

Электродинамика: Кирилл Капризов, ЦСКА; Юусо Пуустинен, нефть химиясе; Сергей Широков, Авангард; Стефан Да Коста, автомобильче; Никита Михайлов, Себер; тапкан Доус, «Автомобилист».

Сопромат: Ларс Юханссон, ЦСКА; Кристиан Хенкель, Динамо; Юлиус Гудачек, Спартак; Юха Метсола, Салават Юлаев; Мэтью МайОне, Динамо; Якуб Коварж, автомобильче.

Юриспруденция: Ян Коларж, Амур; Владислав Гавриков, СКА; Илья Михеев, Авангард; Виталий Кравцов, Трактор;

Биология: Мэт Робинсон, ЦСКА; Филипп Хольм, Торпедо; Филипп Ларсен, Салават Юлаев; Виктор Антипин, Металлург.

Геология: Михал Ржепик, Витязь; Даррен Диц, Барыс; Александр Елесин, Локомотив.

Тарих: Якуб, Локомотив; Лепистка, Йокерит; Роман Старченко, Барыс; Константин Барулин, «Сочи» ХК;  Данис Зарипов, «Ак Барс»; Сергей Мозакин «Металлург»

Сәхнәгә икенче тренерлар – кызлар-быел йолдызлар тренерлар штабларына кергән комментаторлар күтәрелде. Наталья Кларк, Дарья Миронова, Мария Басс һәм Евгения Головина тактик алымнар гына түгел, үз дивизионнары формасындагы төсләргә туры килә торган искиткеч образлар да әзерләгәннәр.

Әмма кичәнең төп мәсьәләсе-яшь уенчылардан кайсы дивизион составына керәчәк? Аңа драфт системасы буенча сайлап алынган баш тренерлар җавап бирде. Әмма ул фамилияләр буенча түгел, ә профайлам буенча статистик күрсәткечләр белән сайлый.

Нәтиҗәдә, 2019 чакыру Кубогы нәтиҗәләре буенча сайланган МХЛ хоккейчылары түбәндәге составларга керде:

Кирилл Марченко, «СКА-1946» ХК – Бобров дивизионы;

Антон Васильев, «Динамо Спб» - Тарасов дивизионы;

Арсен Хисаметдинов, «Реактор» - Харламов дивизионы;

Марк Верба, «Русские Витязи» - Чернышев дивизионы.