Казан чаңгы марафонының 50 километрлы узышы стартына 400дән артык катнашучы чыгачак

2019 елның 5 марты, сишәмбе

10 март көнне Юдино поселогында «Локомотив» стадионында чираттагы Казан чаңгы марафоны узачак. 50 километрлы узышка 400 дән артык катнашучы чыгачак.

Казан чаңгы марафоны 1968 елның 24 мартыннан ел саен уза. Ул чакта – беренче узыш көнендә-Казан дәүләт педагогия институты ректоры һәр факультетка Институтның 50 еллык юбилее көнен зур республика һәм бөтенсоюз чаралары белән билгеләп үтәргә тәкъдим итте. Бүген Казан чаңгы марафоны «Russialoppet» халыкара хәрәкәте составына керә.

2019 елда әлеге чараның кунаклары тагын дүрт тапкыр олимпия чемпионы Николай Зимятов һәм ике тапкыр дөнья Кубогы иясе Александр Завьялов булачак. Чаңгы чабышларының приз фонды бер миллион сумнан артык тәшкил итәчәк. Бу сумманы өч ел дәвамында Татарстан Республикасының чаңгы узышлары һәм биатлон федерациясе президенты, Россия чаңгы узышлары һәм биатлон федерациясе вице-президенты, «Сетевая компания» ААҖ генераль директоры Илшат Фәрдиев бирә.

Барлык катнашучыларны профессиональ чаңгы сервисы көтә. Моннан тыш, оештыручылар сыйфатлы туклану әзерләделәр – дистанциягә һәм фиништан соң, беренче уннарча иң көчле һәм яшь төркемнәре призерлары өчен мул призлар.

Катнашучылар өчен старт пакетларын бирү 9 мартта 10:00 сәгатьтән 19:00 сәгатькә кадәр «Локомотив» стадионында (Юдино бистәсе) узачак. Шул ук көнне 12: 00 сәгатьтә юбкида 500 метрлы дистанциядә махсус хатын – кызлар узышы, шулай ук аерым приз фонды белән иң яхшы киемгә конкурс узачак.