Владислав Веселов: «Җыелмада без бербөтен идек»

2019 елның 22 марты, җомга

Идел буе академиясенең беренче курс студенты Владислав Веселов Красноярскида узган кышкы Универсиадада туплы хоккей буенча Россия җыелма командасы составында алтын медаль яулады.

«Ракета» спорт мәктәбендә тәрбияләнүче, Казанның «Динамо» командасы ярымсакчысы өчен бу турнир һәм анда җиңү спорт карьерасында иң якты вакыйга, мөгаен. 2018/19 сезоны, гомумән алганда, күңелле вакыйгаларга бай булды: җәй көне ул, Россия студентлар җыелма командасына потенциаль кандидат буларак, Динамо «яшьләр клубы уенчыларыннан уздырып, Идел буе академиясенә укырга керде. Аннары ил командасына чакыру һәм баш «Динамо»составында дебют булды. Красноярсктан кайткач, ул беренче эш итеп Академиягә уку буенча җитешмәгәннәрне куып чыгарырга китә.

- Владислав, Универсиададан нинди тәэсирләр калды?

- Югары сыйныф! Чараның масштабы, планетаның төрле почмакларыннан бик күп яшь спортчылар сокландырды. Барысы да бер авылда яши, бер ашханәдә ашыйлар... без Красноярскида күргән нәрсәләр күп түгел инде. Вакыт - вакыт уеннар, тренировкалар алып торды. Тагын мин ябылу тантанасында булдым. Бу бик шәп. Тик, ачыш тагын бер кат булды, диләр!

- Сезнең өчен җыелмага чакыру көтелмәгән булды?

- Һәм. Минем Киңәйтелгән исемлектә юк иде бит. Тик соңыннан миңа: «Мәскәүгә тирәнтен медицина тикшерүенә юлла», - диделәр.

- Җыелма команданың тренеры, Ильяс Хандаев - «Динамо» да сезнең остазыгыз. Бу ничек булса ярдәм итте?

- Мин башка уенчылардан берни белән дә аерылып тормадым. Ильяс Игорь улы (Хандаев, прим. авт.) сикергәли. Барысы да бер үк шартларда иде.

- Универсиадада хоккей дәрәҗәсе югары?

- Югары. Һәм бу лидерларга гына кагылмый. Турнирда һәр команда куркыныч иде. Мин аларның техник һәм тактик әзерлеген бәяли алмыйм. Әмма җыелма командалар катнашындагы ярышлар барыннан да элек бөтен кешенең дә бозда көрәшүен характерлый. Бик каты хоккей иде.

- Шведлар аеруча сугышчылар кыяфәтендә булды.

- Әйе, алар белән бездә рубка бар иде. Алар, миңа калса, көч басымы белән шундый тактиканы дөрес сайладылар, безне куркытырга теләделәр. Без тиз хоккей уйнарга тырыштык, тик билгеле бер хәлләр тугач, үзебезне үпкәләдек.

- Җыелмада сез кемнедер чакырганчы белдегез?

- Юк, элек кем белән дә таныш булмаган. Тик моның аркасында үзен уңай хис итмәгән. Җыелма командада Атмосфера бик яхшы булды, җыелганнарның берсе шунда ук булды.

- Универсиада сезгә нәрсә бирде?

- Дөресен генә әйткәндә, мин әле дә чемпион булуымны аңламый идем. Әлегә ышанмый. Хәер, аэропортка дуслар каршы алырга килгәч, бу бәйрәмчә һәм күңелле булды. Әти-әниләр дә, әлбәттә, шатландылар һәм Универсиада вакытында минем өчен бик борчылдылар.