СпортЛИНия-2019 II фестивалендә бөтен Татарстаннан 18 команда катнашты

2019 елның 19 апреле, җомга

19 апрельдә Казанда Спортның ишкәк ишү төрләре федераль үзәге базасында спортния-2019 II Фестивале кысаларында ярышлар узды.

Чараны ачу тантанасында Татарстан Республикасы спорт министры урынбасары Айрат Әхмәров, Идел буе академиясенең административ эш һәм социаль үсеш буенча проректоры Илшат Фәйзуллин, Идел буе академиясенең адаптив физик культура һәм тормыш куркынычсызлыгы кафедрасы мөдире Лариса Парфенова, Татарстан Республикасы флорбол федерациясе идарәсе рәисе Булат Габдрахманов һәм башка хөрмәтле кунаклар катнашты.

Айрат Әхмәров фестивальдә катнашучыларны Татарстан Республикасы спорт министрлыгы исеменнән сәламләде:

«Мондый чараларны үткәрү безнең өчен физик культура һәм спорт белән шөгыльләнүгә мөмкин кадәр күбрәк кешеләрне җәлеп итү буенча мөһим социаль бурыч булып тора. Барлык спортчыларга бүгенге ярышлардан мөмкин кадәр канәгать булуларын телим», - диде Татарстан Республикасы спорт министры урынбасары.

Фестиваль турында тулырак мәгълүмат аның идея рухландыручыларның берсе Лариса Парфенова сөйләде. Ул «СпортЛИНиЯ» проекты атамасының аббревиатурасын программаның физкультура-спорт эшчәнлеге нигезендә интеграцион бердәмлекне (СПОРТ) күздә тоткан алдынгы социаль идеясен, шулай ук балалар-затларның интеллектуаль хокук бозулар (ЛИН) һәм студентлар белән үзара хезмәттәшлеген (Я) күздә тота дип аңлатты.

Лариса Парфенова билгеләп үткәнчә, проектның төп максаты – сәламәтлекләре чикле балаларны спортка җәлеп итү, бу аларга социумда тизрәк җайлашырга һәм югары спорт нәтиҗәләренә ирешергә ярдәм итәчәк.

«Фестиваль программасына өстәл теннисы буенча ярышлар керә, чөнки спортның бу төре Татарстан Республикасында актив үсеш ала. Инде ел дәвамында без интеллектуаль хокук бозулар булган затлар өчен спорт төре буларак флорбол кертәбез һәм аны популярлаштырабыз. Флорбол Бөтендөнья Махсус Олимпиада уеннары программасына керә. Без 2021 елда уеннарга нәкъ менә безнең команданы Россия Федерациясе тәкъдим итәргә җибәрү бурычын куйдык. Узган ел безнең Мамадыш юнифайд-футбол командасы Чикагода Бөтендөнья турнирының өченче урынны алды», - дип сөйләде Лариса Анатольевна.

Өстәл теннисы һәм флорболдан тыш, фестиваль программасына ЛИН өчен «ГТО Бөтенроссия физкультура-спорт комплексы» сынаулары нормативларын үтәү дә керде: идәнгә егылу һәм кулларны бөгү, турыдан-туры аяклы килеш утырып, урыннан озынлыкка сикерү, максатына теннис тупын ыргыту, аркада ятып тору нигезләмәләреннән туловищны күтәрү.

Фестиваль Казан, Мамадыш, Байлар Сабасы, Яшел Үзән, Питрәч, Яңа Кенәр һәм Әлмәт командаларыннан 150 дән артык катнашучы җыйды. Балалар белән бергә ярышларда 100гә якын студент катнашты.

Беренче шундый Фестиваль Казанда 2017 елда узды һәм Татарстанның төрле шәһәрләреннән 112 бала җыйды. 2019 елда әлеге чара беренче тапкыр Президент грантлары фонды ярдәмендә уздырыла. Фестиваль нәтиҗәләре буенча махсус балалар белән эшләү өчен уку әсбаплары һәм методик җыентыклар булдырылачак.