Владимир Леонов «Мин хыялланам» проекты кысаларында «Рональд Макдональд йорты»нда булды

2019 елның 16 мае, пәнҗешәмбе

«Мин хыялланам» проекты хастаханәнең кечкенә пациентларының хыялларын тормышка ашыруга юнәлдерелгән.

16 майда Татарстан Республикасы спорт министры Владимир Леонов Казанда «Рональд Макдональд йорты»нда булды. Хастаханәнең кечкенә пациентлары хыялларын тормышка ашырырга тиешле «Мин хыялланам» проекты кысаларында министр белән сөйләшергә теләгән яшь Ясмин Давыдова белән очрашуга чакырды.

Ясминәгә тугыз яшь. Ул Су спорт төрләре сараенда йөзү белән шөгыльләнә һәм аның беренче яшүсмерләр разряды бар инде:

«Мин йөзү буенча тагын да зур уңышларга ирешергә, халыкара ярышларда һәм Олимпия уеннарында катнашырга һәм җиңәргә, Бөек йөзүче Майкл Фелпс кебек чыдам һәм тиз булырга хыялланам. Минем сезгә җиткерәсем килә торган сораулар күп», - дип сөйләде ул.

Владимир Александрович яшь спортчы һәм аның әнисе Әлфия белән килгән барлык сорауларга да зур кызыксыну белән җавап бирде.

Әлфия Давыдова министр белән очрашудан соң тәэсирләре белән уртаклашты:

«Миңа бик ошады. Иң мөһиме, бала канәгать. Владимир Александрович белән диалог алып бару кызыклы булды. Аның белән җитди темаларга сөйләшергә була һәм шул ук вакытта ул шаярта, көлә белә», - диде ул.

Әлфия сүзләренә караганда, кызы чирне йомшарткан: «апрель аенда гына Санкт-Петербургка, аннары Мәскәүгә тикшеренүгә бардык. Табиб безне безнең нәтиҗәләргә карап котлады. Хәзер без күзәтәбез, өч ай саен МРТ ясыйбыз. Барысы да яхшы булыр дип ышанам».

Министр шулай ук «Рональд Макдональд йорты» нда яшәүчеләрнең мастер-классына да карады, анда балалар белән аралашты. Владимир Александрович билгеләп үткәнчә, фонд белән хезмәттәшлек Универсиада вакытында ук алып барыла, ул вакытта Макдоналдс Казандагы Бөтендөнья студентлар уеннары партнеры булып тора:

«Макдоналдс шушы көннәрдә Татарстанда егерме ел булуын билгеләп үтә. Без барлык җәнлек җитәкчеләре белән даими элемтәдә, партнерлык мөнәсәбәтләрендә торабыз. Зур спорт чаралары буенча Бергә эшлибез – Татарстан Республикасы Президенты Кубогына гольф буенча турнир, Казан марафоны, төрле хәйрия акцияләре. Һәм, әлбәттә, ул инвестицияләр, тегеләре акча, алар вложены бу Йорт, воздаются тулысынча. Әти-әниләрнең, авыруларына карамастан, балаларның ничек бәхетле булулары күренеп тора. Монда, кызганычка каршы, без берни дә эшли алмыйбыз, бары тик табиблар тырышлыгы һәм профессионализмы гына. Без, ничек булдырабыз, шәхси катнашуда булышабыз», - диде министр.

Ул Ясмина белән очрашу турында аерым сөйләде:

«Бүген мин йөзү белән шөгыльләнүче бик сөйкемле кыз белән очраштым. Әле күптән түгел генә булган авыруга карамастан, ул аның турында уйламый да, бу уңайдан сүз дә килмәде.

Минемчә, без барыбыз да тигез. Кемдер сәламәт кешеләр үзләренә яхшы мөгамәлә бирә алмый. Шул ук вакытта мондый балаларның, кешеләрнең, әти - әниләрнең, барлык якыннарының оптимизмын саклап калырга кирәк, шуңа күрә без тандемда Фонд һәм «Рональд Макдональд йорты» белән эшлибез», - дип уртаклашты Владимир Александрович.без барыбыз да тигез. Кемдер сәламәт кешеләр үзләренә яхшы мөгамәлә бирә алмый. Шул ук вакытта мондый балаларның, кешеләрнең, әти - әниләрнең, барлык якыннарының оптимизмын саклап калырга кирәк, шуңа күрә без тандемда Фонд һәм «Рональд Макдональд йорты» белән эшлибез», - дип уртаклашты Владимир Александрович.