Бөгелмәдә Татарстанда чаңгы узышларын үстерү мәсьәләләре буенча республика киңәшмәсе узды

2019 елның 23 декабре, дүшәмбе

Функционерлар, тренерлар һәм спортчылар мөһим проблемалар турында фикер алыштылар, тәҗрибә уртаклаштылар һәм киләчәккә планнар билгеләделәр.

23 декабрь көнне Бөгелмәдә Татарстан Республикасында чаңгы узышын үстерү мәсьәләләре буенча ел саен үткәрелә торган республика киңәшмәсе узды. Функционерлар, тренерлар һәм спортчылар мөһим проблемалар турында фикер алыштылар, тәҗрибә уртаклаштылар һәм киләчәккә күз салдылар. Киңәшмәне ТР чаңгы узышлары һәм биатлон федерациясе, шулай ук Бөгелмә шәһәре һәм Бөгелмә районы администрациясе үткәрде.

Республиканың спорт министрының беренче урынбасары Хәлил Шәйхетдинов, чаңгы Федерациясен республикада иң яхшысы, ә чаңгы — спортның база төре дип атап, ТР чаңгы спортындагы эшләр торышы турында сөйләде.

«Хәзер бездә чаңгы белән 26 мең 492 кеше шөгыльләнә, шул исәптән 11 мең 866 хатын-кыз. 308 судья эшли, 35 модульле чаңгы базасы төзелгән, яңа елда тагын 6 шундый база сафка бастырылачак. 5 мең бала 140 махсуслаштырылган мәктәптә чаңгы белән шөгыльләнә. Республика җыелма командасында хәзер 69 кеше һәм 19 кеше резервта, алар барысы да дүрт махсус база мәктәбендә шөгыльләнә. Мондый мәктәп Бөгелмәдә дә барлыкка килер дип ышанам», — диде министр урынбасары.

Шәйхетдинов ике ел рәттән Россия Кубогын яулаучы чаңгычыларыбызның абруе артуын билгеләп үтте. Шунысы игътибарга лаек, узган сезонда Россия җыелма командаларында безнең республиканың 14 вәкиле бар иде, быел инде 24е.

«Бу-федерациянең спорт төрендәге йөкләнешләр буенча мондый атның нокталы эше нәтиҗәсе. Урыннарда көндәлек, системалы эш», — дип ассызыклады Шәйхетдинов.

Биатлон турында сөйләгәндә, ул бу спорт төрен бездә 2015 елдан бирле үстерә башлауларын билгеләп үтте. Алар белән Казан, Чаллы һәм Байлар Сабасында шөгыльләнәләр. Яңа елда Казанның Мирный бистәсендә яңа чаңгы-биатлон комплексы төзелеше төгәлләнергә тиеш.

ТР чаңгы узышлары һәм биатлон федерациясе президенты Илшат Фәрдиев игътибарны чаңгы спортының актуаль проблемаларына юнәлтте.

Дәүләттән ел саен 12 млн сум акча алып, федерация иганәчеләрдән акча күбрәк җәлеп итә. Һәр ярышта аларның өлеше барлык чыгымнарның 50% тан да ким түгел, дип ачыклык кертте Фәрдиев. Акчалата, инвентарь һәм кадрларга вакытында ярдәмне шуларга мохтаҗ районнар ала. Киңәшмә кысаларында майга 15-100 мең сумлык тиешле сертификатлар, чаңгы, инвентарьларга республиканың берничә спорт мәктәбе ия булды.

«Талантларны табу җиңел түгел, әмма безнең лидерлык позицияләрен ныгыту өчен теләк, мөмкинлек һәм потенциал бар», — дип йомгаклады федерация башлыгы.

Аннан соң киңәшмәдә Бөгелмә, Зәй (бу шәһәрдә спортның 19 төре үсеш ала, әмма чаңгычылар иң күбе — олимпия резервы мәктәбендә балалар гына да 349 кеше шөгыльләнә), Тәтештә чаңгыны үстерүнең аерым мәсьәләләре турында фикер алыштылар.

Чара ахырында иң яхшы тренерларга һәм менеджерларга, шулай ук ММЧ вәкилләренә бүләкләр тапшырылды.