Хәлил Шәйхетдинов «Манзара» премиясе турында: «Без Россиянең һәм башка илләрнең иң яхшы көрәшчеләрен чакырдык»

2019 елның 15 гыйнвары, сишәмбе

15 гыйнварда Казанда «Татар-информ» мәгълүмат агентлыгы мәйданчыгында Татарстан башкаласында ел саен уздырыла торган «Манзара» спорт-музыка премиясен үткәрүгә багышланган матбугат конференциясе узды.

Журналистлар белән аралашуда Татарстан Республикасы спорт министрының беренче урынбасары Хәлил Шәйхетдинов, «Манзара» проекты җитәкчесе Айдар Шәймәрданов, көрәш буенча күп тапкырлар Россия чемпионы, 2018 елда «Манзара» премиясе иясе Раил Нургалиев һәм премия катнашучысы, татар эстрадасы артисты Римма Никитина катнашты.

Хәлил Шәйхетдинов сөйләгәнчә, 2019 елда премия Казан дәүләт циркының яңартылган аренасында узачак. Чара гадәттәгечә үз эченә татар эстрадасы артистлары чыгышы, шулай ук көрәш буенча ярышлар белән концерт тамашасын ала:

«Россиядә һәм дөньяда ярышлар кагыйдәләрендәге үзгәрешләр өстендә эш алып барыла, көрәш кызыклы һәм мавыктыргыч булсын өчен, телевидениедә карау кызыклы булсын өчен. Бу яктан «Манзара» премиясен оештыручылар икенче ел рәттән яхшы эшли. Проектны шулай ук безнең Президентыбыз һәм Татарстан Республикасы Хөкүмәте хуплады.

Тамашачылар кызыксыну уяту өчен без Россиянең һәм башка илләрнең иң яхшы көрәшчеләрен чакырдык», - дип билгеләп үтте Хәлил Хәмит улы.

Әйтик, 2019 елда көрәш буенча ярышларда 30дан артык спортчы катнашачак. Чемпион исеме өчен Татарстан Республикасы районнары, шәһәрләре Сабантуйлары батырлары, шулай ук Россия һәм дөньяның иң яхшы көрәшчеләре ‒ профессиональ спортчылар, дәрәҗәле Бөтенроссия һәм халыкара турнирларда җиңүчеләр: Эскархан (Казахстан), Молдован Анатолий (Молдавия), Әхмәтован Голиб (Үзбәкстан), Маһмат Мирован (Таҗикстан), Раил Нургалиев (Татарстан), Турал Азимов (Төмән), Ренас Кәлимуллин (Татарстан) һәм башкалар чакырылган.  Проект җиңүчегә чемпион поясы тапшырылачак. Көрәш абсолют авырлык категориясендә барачак. Соңгы мизгелгә кадәр батырлар көндәшләренең исемнәрен белмәячәк-җирәбә салу цирк аренасында узачак.

Премиянең концерт өлеше турында Айдар Шәймәрданов тулырак сөйләде. Аның сүзләренә караганда, әлеге чара форматының идеясе GONGTV спорт-музыкаль интернет-каналы барлыкка килү белән барлыкка килгән, ул яшь артистлар өчен үзенчәлекле трамвай булып тора һәм шул ук вакытта сәламәт яшәү рәвешен пропагандалый. Ул билгеләп үткәнчә, спорт һәм иҗатны берләштерү аудиторияне арттырырга, шуның белән вакыйганың популярлыгын арттырырга мөмкинлек бирәчәк. 19 гыйнварда цирк сәхнәсендә тамашачылар өчен Татарстан Республикасының танылган артистлары Салават Фәтхетдинов, Илсаф, Нурзада, Иван Громов, Динар Шәймәрданов, Римма Никитина һәм тагын бер Йолдызлык талантлы җырчылар чыгыш ясаячак. Айдар Шәймәрданов шулай ук премия кысаларында сатып алынган билетлар буенча тамашачылар арасында автомобиль (Lada Granta яңа кузовта) уйнатылачагын искәртте.

Шулай да премиянең төп вакыйгасы иң көчле батырны билгеләү булачак. Раил Нургалиев 2018 елда чемпион булды. Татарстанда яшәүче проектта катнашудан алган тәэсирләре белән уртаклашты:

«Премиягә нигез салучыларга Хәлил Шәйхетдиновка һәм Айдар Шәймәрдановка рәхмәт. Мондый ярышлар безнең татар көрәшен дөнья дәрәҗәсенә күтәрергә ярдәм итә. Безгә төрле илләрдән «йолдызлар» килә. Бүгенге яшьләрнең алар белән аралаша алуы бик шәп», - диде ул.