Казан ТР буенча Эчке эшләр министры Кубогына волейбол буенча XIV Бөтенроссия турнирын кабул итәчәк

2019 елның 8 ноябре, җомга

11-16 ноябрендә Казанда хокук саклау органнары ветераннары арасында милиция генерал-лейтенанты Салих Җәләлетдин улы Япеев истәлегенә багышланган Татарстан Республикасы буенча Эчке эшләр министры Кубогына XIV Бөтенроссия волейбол турниры узачак.

2007 елда турнирның инициаторы-ул вакытта республиканың эчке эшләр министрлыгын җитәкләгән Татарстан «Динамо» сы рәисе Әсгать Сәфәров. Турнир чирек гасыр дәвамында ведомствоны һәм Динамо җәмгыятен җитәкләгән ТАССР Эчке эшләр министры, милиция генерал-лейтенанты Салих Япеев истәлегенә багышланган.

Ярышлар ике уен залында узачак – «Динамо» спорт комплексы (Горький ур., 10 А) һәм Мирный бистәсендәге «Динамо «спорт үзәге. Подгруппаларга бүленгән командаларның беренчел этабында юлламалар башта ярымфиналга, аннары ярышларның финал стадиясенә уйнатылачак. Хәлиткеч уеннар 15 ноябрьдә «Динамо»спорткомплексында узачак.

Татарстан Республикасы буенча Эчке эшләр министры Кубогына волейбол буенча XIV Бөтенроссия турнирында катнашу өчен 12 команда гариза бирде: Россия Җәзаларны үтәтү федераль хезмәтенең «Динамо 32», Таҗикстан Республикасы, Татарстан, Марий Эл, Башкортостан, Удмуртия, Чуаш Республикасы, Пермь крае, Самара, калуга һәм Ульяновск өлкәләре, «Динамо» Яр Чаллы шәһәре.

Белешмә өчен:

Салих Зелялетдин улы Япеев (тумышы. 1914 елның 17 сентябре) - Бөек Ватан сугышында катнашкан, фронт юллары белән 1941 елның декабреннән 1945 елның маена кадәр үткән.

Эчке эшләр министрлыгында 1946 елдан бирле Хәрби янгын сагында хезмәт итә, төрле бүлекчәләрдә политрук булып эшли, Татарстан АССР милиция идарәсенең Сәяси бүлеге башлыгы була. 1954 елның 17 апрелендә С.З. Япеев ТАССР Эчке эшләр министры вазыйфасына билгеләнә. 1957 елның августында «Динамо»Татсоветы рәисе итеп сайлана.

Чирек гасыр дәвамында генерал Япеев Татарстан Эчке эшләр министрлыгын җитәкләде, җинаятьчелеккә каршы көрәш һәм иҗтимагый иминлекне ныгыту эшенә бәяләп бетергесез өлеш кертте, республикада динамо хәрәкәтен үстерүдә мөһим роль уйнады. 50-70 елларда Татарстан динамолылары илнең спорт елъязмасына бик күп якты сәхифәләр яздылар.

С.З. Япеев 1978 елга кадәр Татарстан Эчке эшләр министрлыгын һәм «Динамо» ны җитәкли. 1984 елга кадәр СССР Эчке эшләр министрлыгы академиясенең Мәскәү юридик читтән торып укыту филиалының Казан бүлегендә укытучы булып эшли. 1984 елда отставкага чыга.

Сугыш һәм эчке эшләр органнарында хезмәт иткән чорда С.З. Япеев I һәм II дәрәҗә Ватан сугышы, ике Кызыл Йолдыз Ордены, Кызыл Байрак ордены, ике Хезмәт Кызыл Байрагы ордены, «Сугышчан казанышлары өчен», «Сталинградны саклаган өчен», «Батырлык өчен»медальләре белән бүләкләнгән.

Салих Зелялетдин улы Япеев 1993 елнып 20 декабренде якты доньядан китте.

Ярышлар программасы

12 ноябрь

09:00-18:00 – «Динамо» с/к, «Динамо» с/ц)

10:00-10:45-ачылыш парады («Динамо» с/к)