Мөслимдә яңа модульле чаңгы базасы ачылды

2019 елның 10 декабре, сишәмбе

Яңа объект «Солнечный Ик» яр буенда барлыкка килде.

7 декабрь көнне Мөслим районының «Солнечный Ик» яр буенда яңа спорт объекты – блок модульле чаңгы базасы ачылды. Спорт корылмасын ачу тантанасында спорт сөючеләрне Мөслим муниципаль районы башлыгы Рамил Муллин сәламләде. Ул яңа чаңгы базасы еш йөри торган урынга әверелер һәм барлык спорт сөючеләр өчен дә, балалар өчен дә ачык булыр, дигән ышаныч белдерде.

Блок модульле чаңгы базасы балалар-яшүсмерләр спорт мәктәпләре һәм чаңгы трассалары янында урнаштырылган бер типтагы модульле бинадан гыйбарәт. Конструкциянең концептуаль чишелеше гамәлдәге чаңгы трассалары базасында тулы кыйммәтле спорт корылмасы булдырудан гыйбарәт.

Спорт объектының мәйданы 100 кв.м. тәшкил итә һәм киенү-киенү зоналары, бәдрәфләр, душ, тренерлар, чаңгыларны саклау һәм хезмәт күрсәтү бүлмәләре, чаңгы экипировкасының 100 комплекты, Кар чанасы һәм аны саклау өчен бина каралган.

Бер үк вакытта анда 30га якын кеше эшли ала. Бу күп функцияле объект, кар булмаган чорда йөгерү, велосипедта һәм чаңгыда шуу, шулай ук ГТО нормаларын тапшырганда кулланыла ала.

Спорт объекты Татарстан Республикасы Муниципаль берәмлекләре шәһәрләрендә һәм торак пунктларында универсаль спорт мәйданчыклары төзү программасы кысаларында төзелгән һәм файдалануга тапшырылган. Бу масштаблы проект Татарстан Республикасы Президенты Р.Н.Миңнеханов ярдәме белән 2013 елдан бирле гамәлгә ашырыла.

Җиһазлар, инвентарь һәм җиһазлар белән блоклы модульле чаңгы базаларын төзү 2017 елдан башлап универсаль спорт мәйданчыкларын төзү программасына кертелгән иде.

Барлыгы 2013 елдан 2018 елга кадәр Татарстан Республикасының барлык 45 муниципаль берәмлегендә 887 спорт мәйданчыгы төзелде. 2019 елда программа ТАССР төзелүнең 100 еллыгын бәйрәм итү кысаларында гамәлгә ашырыла, ел дәвамында 105 универсаль спорт мәйданчыгы һәм 8 чаңгы базасы файдалануга тапшырылачак.

Агымдагы елда Баулы, Биектау, Яшел Үзән, Мамадыш, Менделеевск, Мөслим, Питрәч һәм Чистай муниципаль районнарында чаңгы базаларын ачу планлаштырыла.