Татарстан шашкачылары Җиңүнең 75 еллыгына багышланган турнир уздырдылар

2020 елның 3 мае, якшәмбе

Ярышлар бөтен Россиядән 100дән артык катнашучы җыйды.

3 майда Татарстан Республикасы шашка федерациясе Бөек Ватан сугышында Җиңүнең 75 еллыгына һәм ТАССР төзелүнең 100 еллыгына багышланган рус шашкалары буенча ачык республика онлайн турниры үткәрде. Турнир www.playok.com уен платформасында узды.

Ярышларда Чиләбе, Свердловск, Мәскәү, Архангельск, Түбән Новгород, Кемерово, Калининград һәм Самара өлкәләреннән, Саха-Якутия Республикасыннан, Удмурт Республикасыннан, Чуваш Республикасыннан, Кырым Республикасыннан, Башкортстаннан һәм Татарстаннан 129 шашкачы катнашты.

Татарстан командасын Балтач, Биектау, Яшел Үзән, Яр Чаллы, Тәтеш, Чистай һәм Казан шашкачылары тәкъдим итте.

Ярышларда ир-атлар арасында берничә тапкыр дөнья һәм Европа чемпионатлары призеры, халыкара гроссмейстер Петр Чернышев (Чиләбе) җиңүче булды. Икенче урынны спорт мастерлыгына кандидат Дарья Пигачева (Казан) яулады, ул хатын-кызлар арасында иң яхшысы булды. Яшьләр арасында күп тапкырлар Европа һәм дөнья беренчелеге җиңүчесе, гроссмейстер Дамир Рысаев (Екатеринбург) бронза медаль яулады)

Хатын-кызлар арасында 2 урын-Тунара Федорова (Республика) Саха (Якутия), 3 урын-Ләйсән Насыйбуллина (Казан). Ветераннар арасында Шайдуллов Фәрит Хәлиулла улы (Казан) иң яхшысы булды.