Рәдиф Шәрифуллин – шашка композицияләрен хәл итү буенча Татарстан ачык чемпионаты җиңүчесе

2020 елның 7 мае, пәнҗешәмбе

Ярышлар Бөек Ватан сугышында Җиңүнең 75 еллыгына багышланган иде.

Шахмат, шашка, шахмат буенча республика олимпия резервы спорт мәктәбе спортчысы, Россиянең спорт мастеры Рәдифнең җиңүе белән Бөек Ватан сугышында Җиңүнең 75 еллыгына һәм ТАССР төзелүнең 100 еллыгына багышланган шашка композицияләрен хәл итү буенча Татарстан Республикасы Ачык чемпионаты тәмамланды.

Конкурска, ә анда 45 шашка композициясен хәл итәргә кирәк иде, Санкт-Петербургтан, Мәскәү, Самара һәм Чиләбе өлкәләреннән, Саха-Якутия Республикасыннан, Башкортостан Республикасыннан һәм Татарстан Республикасыннан килгән спортчылар, шулай ук Белоруссия һәм Израильдән шашкачылар җибәрде.

Рәдиф Шәрифуллин 180 мөмкин булган баллдан 173 балл җыйды һәм Казан халыкара мастеры Шамил Гаязовны ике баллга узып китте. Спорт мастерлыгына кандидат Александр Полевой (Израиль) бронза медаль яулады. Белоруссиядән спорт мастерлары Сергей Бурко (Орша) һәм Виталий Ворушило (Минск) 5 нче һәм 7 нче урыннарны яуладылар.

Хатын-кызлар арасында спорт мастерлыгына кандидат Дарья Пигачева иң яхшысы булды. Икенче урынны спорт мастерлыгына кандидат Ләйсән Насыйбуллина яулады. Бронза медальне спорт мастерлыгына кандидат Елизавета Юдина (Самара өлкәсе) яулады.

Иң яшь катнашучы Саха-Якутия Республикасыннан спорт мастерлыгына 11 яшьлек кандидат Айсен Егоров булды.

Татарстан Республикасы шашка Федерациясеннән барлык катнашучыларга электрон дипломнар һәм «Татарстан Республикасының иң яхшы шашкачылары»китабы тапшырылды.