Хәлил Шәйхетдинов: «Ату буенча спортчыларның актив рәвештә күнегүләргә керешүенә шатбыз»

2020 елның 27 мае, чәршәмбе

27 майда ТР спорт министрының беренче урынбасары «Свияга»стендка ату комплексында булды.

Татарстан Республикасында спорт өлкәсендә чикләү чараларын өлешчә төшереп калдыру белән Спорт корылмаларының эшен яңарту һәм аларда тренировкалар процессын оештыру буенча актив эш алып барыла.

Башка төрләрдән тыш, пуля һәм стендка ату буенча республика мәктәбендә тәрбияләнүчеләр дә күнегүләргә кереште. 27 майда ТР спорт министрының беренче урынбасары Хәлил Шәйхетдинов «Свияга» стендка ату комплексында булды, анда спортчылар һәм тренерлар белән аралашты, шулай ук күнегүләр барышын күзәтте.

«Беренче чиратта барлык катнашучыларны истәлекле дата белән котлыйсым килә – бу көнне нәкъ 100 ел элек ТАССР оешу турында Декрет имзаланды. Бу Татарстан Республикасы өчен зур бәйрәм, һәм мин мондый көнне безнең спорт объектларында булу һәм тренировкалар үткәрү, яраткан эшебез белән шөгыльләнү мөмкинлегенә шат.

Әлбәттә, чикләү чараларын бетерүнең бу этабында без тренировка процессын өлешчә яңартабыз, ә битлек һәм перчаткаларда тренировкалар – бүгенге спорт чынбарлыгы, әмма бу хәтта безнең спортчылар өчен ике айга якын изоляциядән соң җитди адым. Ату буенча күп кенә спортчыларга авыррак туры килде - өй шартларында форманы тулысынча саклап калу бик авыр, шуңа күрә мин сезнең тренировкаларга әйләнеп кайтуыгызга һәм форма җыя алуыгызга һәм стартларга әзерләнә алуыгызга шатмын», - дип спортчыларга мөрәҗәгать итте Хәлил Хәмит улы.

Шулай ук ТР спорт министрының беренче урынбасары тренерлар җыелышында катнашты һәм аларның сорауларына җавап бирде. Аерым алганда, Хәлил Хәмит улы ярыш рухын саклау өчен спорт мәктәбендә тәрбияләнүчеләр арасында тренировка ярышлары уздыру идеясен хуплады.

Гомумән алганда, Казанда, Тәтештә һәм Байлар Сабасында стендка һәм пуля белән ату буенча 108 спортчы күнегүләрне яңартты. Алар-әйдәп баручы спортчылар, Татарстан һәм Россия җыелма командалары әгъзалары, шулай ук спорт осталыгын һәм югары спорт осталыгын камилләштерү этапларында катнашучы спортчылар.

Казанда, «Свияга» дан тыш, спорт мәктәбендә тәрбияләнүчеләр Мирный бистәсендәге «Динамо» пуля белән ату үзәгендә шөгыльләнә. Барлык таләпләргә туры китереп, объектларда санитар нормалар саклана – спортчылар һәм тренерлар тарафыннан битлекләр һәм перчаткалар куллану, кулларны дезинфекцияләү өчен санитайзерлар урнаштыру, керүдә тән температурасы үлчәме, шөгыльләнүчеләр арасында дистанцияне үтәү, спорт инвентарьларын эшкәртү һәм дезинфекцияләү.