Татарстан мөселманнары Диния нәзарәте резиденциясендә көрәшне үстерү буенча конференция узды

2020 елның 16 июле, пәнҗешәмбе

16 июльдә ТР мөселманнары Диния нәзарәте резиденциясендә билбау көрәшен үстерү мәсьәләләре буенча конференция булды, анда Россиядә көрәш географиясен киңәйтү, «кара каплан» һәм «татар кылычы»сәнгатен торгызу турында фикер алыштылар.

Татарстан Республикасы мөфтие Камил хәзрәт Сәмигуллин, Башкортстан мөфтие Айнур хәзрәт Биргалин, Россия Көрәш федерациясе вице-президенты Равил Ногуманов, Татарстан Республикасы спорт министрлыгының югары казанышлар спортын үстерү бүлеге башлыгы Раиф Вафин конференциянең шәрәфле әгъзалары булдылар.

Конференция эшендә шулай ук Россия Көрәш федерациясенең спорт директоры Илнар Галиев, ТР джиу-джитсу федерациясе президенты Айрат Кәлимуллин, «Кара каплан» хәрби сәнгать вәкиле Искәндәр Галиуллин һәм башкалар катнашты.

Тамашачыларга татар мәчете һәм татар мәчете белән сугышчан идарә итү буенча мастер-класс күрсәттеләр, шулай ук борынгы төрки көрәш турында «кара каплан»турында тулырак сөйләделәр.

Очрашу ахырында Татарстан һәм Башкортостан мөфтиләренә хезмәттәшлек итү турындагы җитди ниятләрен раслап, көрәшчеләрнең исемле формалары тапшырылды.