«Татар-информ» мәгълүмат агентлыгында ТР синхрон йөзү федерациясенең матбугат конференциясе узды

2020 елның 14 августы, җомга

Матбугат конференциясендә спикерлар булып РФ Дәүләт Думасы депутаты Ольга Павлова, ТР Спорт министры урынбасары Илдар Садриев, Россия синхрон йөзү федерациясе президиумы әгъзасы Татьяна Галкова, ТР синхрон йөзү федерациясе президенты Александра Бабичева һәм синхрон йөзү буенча биш тапкыр олимпия чемпионы Светлана Ромашина чыгыш ясады.

13 августта «Искра» сәламәтләндерү лагеренда «Татьяна Покровская мәктәбе» сменасы старт алды, ул 30 августка кадәр дәвам итәчәк. Лагерьның тренерлары, синхрон йөзү буенча тренерлардан тыш, балет сәнгате, акробатика, йөзү, гимнастика буенча педагоглар да булачак. Сменада катнашучылар өчен Россиянең атказанган тренеры, Россиянең юниорлар җыелма командасының баш тренеры Наталья Мендыгалиева катнашында мастер-класс оештырылачак.

"Тренировка лагерында җәлеп ителгән белгечләр: иң яхшы хореографлар, иң яхшы акробатлар һәм иң яхшы гимнастлар эшли – болар барысы да безгә Татарстан спортчылары киләчәктә Россиядә генә түгел, дөньяда да алдынгы позицияләрне биләячәкләренә өмет бирә. Без ышанычлы рәвештә алга барабыз", - диде Ольга Павлова.

Шулай ук 14 һәм 15 августта Казан 13-15 яшьлек кызлар һәм кызлар, 12 яшькә кадәрге һәм аннан яшьрәк малайлар арасында Синхрон йөзү буенча «Казан утлары – Казан Утлары» республика ярышлары кабул итәчәк.

Ярышларда Татарстан Республикасыннан, Удмуртия Республикасыннан һәм Донбасстан 70 тән артык спортчы катнашачак. Ярышларның баш хөкемдары-халыкара категорияле судья Татьяна Галкова (Мәскәү).

"Синхрон йөзү-безнең җыелма команда өчен Алтын спорт төре. Безнең республикада синхрон йөзүне үстерүгә зур игътибар бирелә. Бүгенге көндә спортның бу төре белән 1000нән артык кеше шөгыльләнә", - дип билгеләп үтте Илдар Садриев.

16 августта Казан Олимпия резервы училищесының «Олимпиец» йөзү бассейны базасында (Горький шоссесы ур., 160 йорт) «Татьяна Покровская мәктәбе» нә конкурс сайлап алу уздырыла. Конкурс сынаулары бассейнда һәм спорт залында узачак. Спортчыларны Россиянең атказанган тренеры, Россия милли җыелма командасының резерв буенча өлкән тренеры – Мендыгалиева Наталья Анатольевна сайлаячак. Конкурс сынаулары нәтиҗәләре буенча «Казан олимпия резервы училищесы»дәүләт бюджет һөнәри белем бирү учреждениесенең синхрон йөзү бүлеге укучылары төркеме – синхрон йөзү буенча Россиянең атказанган тренеры, Россия Хезмәт Герое Татьяна Николаевна Покровская мәктәбе» формалаштырылачак.

Исегезгә төшерәбез, Татьяна Покровскаяның синхрон йөзү мәктәбе Казанда 2019 елның сентябрендә ачылды, аның проектын Татарстан Республикасы Президенты Рөстәм Миңнеханов хуплады.

Республикада спортчыларны әзерләү өчен инновацион мәйданчыклар ачылуга һәм махсуслаштырылган спорт үзәкләре ачылуга аерым игътибар бирелә. Татарстан Республикасы Президенты Рөстәм Миңнеханов билгеләп үткәнчә, төбәктә коммерция структуралары һәм эре иҗтимагый берләшмәләр җитәкчеләре, республика хакимияте органнары вәкилләре региональ спорт федерацияләре өстеннән шефлык алалар йә аларның җитәкчелеге составына керәләр. Бу спорт федерацияләре позициясен ныгытырга, спорт төрләрен үстерүдә өстәмә матди һәм административ ярдәм алырга мөмкинлек бирә. Беренче сайлап алуны Татьяна Николаевна үзе үткәрде.

Быел сайлап алу өчен Идел буе һәм Урал шәһәрләреннән 20 кеше гариза биргән.