Татарстан сумо буенча Европа чемпионаты һәм беренчелеген кабул итәчәк

2021 елның 22 июне, сишәмбе

25-27 июньдә Казанда «Ак Барс» Көрәш Сараенда өлкәннәр арасында сумо буенча Европа чемпионаты һәм континент беренчелеге (22 яшькә кадәр һәм 24 яшькә кадәр) узачак. Сумо көрәше буенча мондый югары дәрәҗәдәге ярышлар Россиядә беренче тапкыр узачак. Европаның 20 җыелма командасыннан 400 дән артык көрәшче ярышларда катнашачак.

Европа беренчелеге (22 яшькә кадәр) 25 июньдә узачак, 24 яшьтән өлкән булмаган яшүсмерләр медальләр өчен 26 июньдә көрәшәчәк, ә Европа чемпионаты алтыны өчен көрәш 27 июньдә башланачак.

Европа чемпионатында чыгыш ясаячак Россия җыелмасында 32 көрәшче (ир-атлар һәм хатын-кызлар арасында һәр авырлыктагы икесе буенча). Россиянең яшьләр командалары заявкасында Казанда Европа беренчелеге медальләре өчен көрәшәчәк 52 спортчы бар.

Яшүсмерләр һәм яшүсмер кызлар арасында Европа беренчелеген ачу тантанасы 25 июньдә 15: 00 сәгатьтә булачак, Европа чемпионаты ачылу тантанасы 27 июньдә 15:00 сәгатьтә узачак.

Татарстан Республикасы эре спорт ярышларын үткәргәндә югары Халыкара сыйфат стандартын гарантияли. Казанга Европа чемпионатына континентның иң көчле сумоистлары, арбитрлар, иң югары дәрәҗәдәге спорт функционерлары киләчәк. Россия сумо Федерациясенең бурычы-әлеге турнирны Татарстаннан килгән хезмәттәшләребез белән бергә уздыру, Россиядә сумма-гасыр проекты, безнең ил Озак вакытка исәпләнгән перспективада аның үсешенең барлык юнәлешләре буенча дөнья суммасының лидеры булып калырга планлаштыра, - дип белдерде Казанда зур спорт бәйрәме алдыннан Россия сумо Федерациясе Президенты Роман Илиев.

Безнең төп җыелма команда Европа чемпионаты алдыннан Мәскәү өлкәсендә күнегүләр җыенын уздырачак.

Казандагы ярышларда «Ак Барс» Көрәш сарае трибуналары, санитар нормалар буенча, Тамашачылар белән яртылаш тутырылачак.

Чемпионат һәм беренчелек программалары сылтама буенча ачык.