РСШОР Р. Г. Нәҗметдинова шашка буенча Бөтенроссия турниры тәмамланды

2021 елның 16 августы, дүшәмбе

12-16 август көннәрендә Казанда шахмат, шашка, шахмат буенча балалар-яшүсмерләр спорт мәктәбендә.Р. Г. Нәҗметдинова  мәгълүмати технологияләр кубогы. Ярышларда Мәскәү, Санкт-Петербург, Түбән Новгород, Свердловск һәм Ярославль өлкәләреннән, Башкортстан, Чуашстан һәм Татарстан республикаларыннан 50 шашкачы катнашты.

Ярышларны ачу тантанасында Татарстан Республикасы спорт министрлыгының Мәгълүмати-аналитик тәэмин итү һәм халыкара эшчәнлек бүлеге башлыгы Игорь Головин, Татарстан Республикасы спорт министрлыгының югары казанышлар спортын үстерү бүлегенең әйдәп баручы киңәшчесе Сергей Гудин, республика олимпия резервы спорт мәктәбе директоры урынбасары Наркиз Сәйфетдинов, халыкара гроссмейстер Дмитрий Цинман һәм ярышларның баш хөкемдары Фәрит Шәйдуллин катнашты. Концерт программасын ачу кысаларында 7 нче номерлы балалар музыка мәктәбендә тәрбияләнүчеләр тәкъдим итте.Александр Ключарев.

Тиз шашкалар буенча турнирда Казан халыкара мастеры Денис Шогин җиңде. Икенче урында — җиңүченең тренеры, Халыкара гроссмейстер Дмитрий Цинман, өченчедә-Екатеринбургтан гроссмейстер Дамир Рысаев. Хатын - кызлар арасында гроссмейстер, атказанган спорт мастеры Наталья Федорова (Түбән Новгород) иң яхшысы булды, икенче һәм өченче урыннарны Башкортстан Республикасы вәкилләре-Агата Парахина һәм Кристина Осипова алды. Егетләр арасында беренче урында спорт мастерлыгына кандидат Максим Волков (Удмуртия Республикасы), кызлар арасында спорт мастерлыгына кандидат Дарья Шонина (Казан), ветераннар арасында иң яхшы нәтиҗәне Павел Иванов (Биектау районы) күрсәтте.

Яшен шашкалары турнирында гроссмейстер Дамир Рысаев (Екатеринбург) җиңү яулады, Казан шашкачылары — Шамил Гаязов һәм Денис Шогин-икенче һәм өченче урын. Хатын-кызлар арасында халыкара гроссмейстер Наталья Федорова (Түбән Новгород) җиңде, икенче урында — Кристина Осипова (Башкортостан Республикасы), өченчедә — яшь мастер Ульяна Иванова (Удмуртия Республикасы), ветераннар арасында — спорт мастеры Николай Дмитриев (Чуаш Республикасы), кызлар арасында-Дарья Шонина, егетләр арасында спорт мастерлыгына кандидат Тимофей Проскурин (Санкт-Петербург шәһәре).