Татарстан Президенты БДБ илләренең I уеннарын ачу тантанасында катнашты

2021 елның 4 сентябре, шимбә

Бүген Казанда Универсиада Авылы территориясендә БДБ илләренең I уеннарын ачу тантанасы булды. Чарада Татарстан Республикасы Президенты Рөстәм Миңнеханов катнашты.

БДБ илләренең беренче уеннары Казанда 2021 елның 4-11 сентябрендә узачак. Уеннарда 9 ил: 1,5 мең спортчы һәм команда составында 600 рәсми зат катнашачак. Барлыгы 182 комплект медаль уйнатылачак. Россия җыелма командасы составында Татарстан Республикасыннан 28 спортчы чыгыш ясаячак.

«Сезне Россия Федерациясе территориясендә, Татарстан Республикасында чын күңелдән сәламлим. БДБ илләренең беренче уеннарын кабул итү безнең өчен зур дәрәҗә. Мин ышанам ки, Казан сезгә ошар һәм сез безне тагын бер кат карарга телисез. Сезнең монда килүегез уңайлы булсын өчен, без барысын да эшләячәкбез. Сезгә спортта уңышлар телим!» - дип мөрәҗәгать итте Рөстәм Миңнеханов уеннарда катнашучыларга.

Уеннар программасына 16 спорт төре керә: бадминтон, баскетбол 3х3, бокс, билбау көрәше, дзюдо, каратэ, «көрәш», өстәл теннисы, пуля белән ату, самбо, спорт көрәше, стендка ату, тай боксы, бию спорты, футбол («футбол»), нәфис гимнастика. Ярышлар барышында 11 спорт корылмасы җәлеп ителәчәк. Кунаклар яшәү өчен төп объект-Универсиада Авылы.

Элегрәк Россия вице-премьеры Дмитрий Чернышенко БДБ илләренең I уеннарында катнашучыларга сәламләү хаты юллады. «Казанда БДБ илләренең I уеннарында катнашучыларны сәламлибез. 9 милли җыелма командасы данын яклаучы спортчылар 16 спорт төрендә – 180 комплект медаль уйнатылачак. БДБ илләренең I уеннары спорт мәйданчыкларында зур уртак тарихы булган дустанә дәүләтләр вәкилләрен берләштерә. Уеннар БДБның бай спорт һәм мәдәни төрлелеген күрсәтәчәк, чөнки программага милли спорт төрләре – билбау көрәше, көрәш кертелгән. Әлеге турнир тәҗрибә уртаклашу һәм Бердәмлек илләре арасында уңай диалогны дәвам итү өчен менә дигән мәйданчык булып тора. Уеннарны уздыру идеясен 2018 елда ук Россия Президенты Владимир Путин хуплады һәм шул вакыттан бирле актив әзерлек алып барылды, аның нәтиҗәләрен без бу атнада күрәчәкбез. БДБ илләренең I уеннарын үткәрү урыны итеп Казан сайланган – халыкара ярышларда катнашучыларны һәм кунакларны иң югары дәрәҗәдә кабул итәргә сәләтле бик яхшы спорт инфраструктурасына ия булган күп милләтле шәһәр. Беренче турнир нәтиҗәләре буенча БДБ илләре уеннары яңа матур традициягә әверелер дип ышанам», - диелә сәламләү текстында.