«Без барыбыз спорт өчен!» проектында катнашу өчен теркәлү ачылды

2021 елның 25 ноябре, пәнҗешәмбе

2021 елда бу проект Россия Федерациясе спорт министрлыгының грант конкурсында җиңүчеләрнең берсе булды. Физик культура, массакүләм спорт һәм спорт резервы өлкәсендә проектларны гамәлгә ашыручы коммерцияле булмаган оешмаларга грантлар бирү конкурсы «физик культура һәм спортны үстерү» Россия Федерациясе дәүләт программасын үтәү максатларында һәм «спорт – тормыш нормасы» федераль проекты кысаларында «Демография» милли проекты кысаларында Россия Спорт министрлыгы тарафыннан ел саен 2019 елдан бирле үткәрелә. 2021 елда конкурста 29 коммерцияле булмаган оешма җиңүче булды.

Проект идеясе «Без барыбыз спорт өчен!» күргәзмәсендә Россиянең «Спартак» физкультура-спорт җәмгыяте катнаша. Проектта катнашучылар - эре, урта һәм вак предприятиеләр һәм дәүләт учреждениеләре хезмәткәрләре – проектның максаты - эшләүче халык арасында массакүләм спортны һәм физик культураны үстерү; предприятиеләрдә физкультура - спорт эшен оештыруны системалаштыру; даими рәвештә физик культура белән шөгыльләнүче гражданнар өлешен арттыру.

Проект спорт белән актив шөгыльләнүгә җәлеп итүгә һәм хезмәткәрләрнең сәламәтлеген ныгытуга, алар өчен йөрү, йөгерү, йөзү буенча профессиональ тренерлар җитәкчелегендә даими шөгыльләрнең уңайлы һәм персонификацияләнгән системасын булдыру, спорт белән шөгыльләнүгә мотивлаучы чаралар (конкурслар һәм челленджлар) уздыру, шулай ук сәламәт яшәү рәвешен пропагандалау һәм аларга ярдәм итүгә юнәлдерелгән. Проект дәвамында катнашучылар барлыгы 584 тренировка узачак. Проектта катнашу өчен РФ спорт һәм туризм министрлыгы сайтында теркәлү узарга мөмкин.

Проект эшчеләрнең минималь вакыты белән тормышка ашырыла, эш графигына һәм көн тәртибенә «җайлашып», оешманың бөтен хезмәт коллективын, шулай ук аларның гаилә әгъзаларын спорт белән шөгыльләнүгә җәлеп итә.

Проектта теркәлү саны буенча лидерлар өчлеге: Ростов өлкәсе, Удмуртия Республикасы һәм Калининград өлкәсе.

Физик активлык буенча лидерлар:

- ходьба: Пермь крае, Мәскәү һәм Түбән Новгород өлкәсе;

- йөзү: Пермь крае, Дагстан Республикасы, Владимир өлкәсе;

- йөгереш: Владимир, Калуга һәм Ростов өлкәләре.

Проектта катнашучылар дәресләргә бик теләп йөриләр һәм коллегалары белән үз хис-кичерешләре белән уртаклашалар. Бүгенге көндә 314 күнегү үткәрелгән инде.

Катнашучылар өчен шулай ук «Без барыбыз спорт өчен!» проектка старт бирелгән; спорт аша спортның тормыштагы роле һәм бизнес-компетенцияләрне үстерү турында мотивацион сессияләр; спорт психологиясе буенча мастер-класслар; профессиональ тренерлар белән атна саен туры онлайн-эфирлар.

Алда проектта катнашучыларны йөгерү, йөрү һәм йөзү буенча көндезге тренировкалар, рациональ туклану һәм сәламәт яшәү рәвеше буенча мастер-класслар, шәхси үсеш һәм карьераны үстерү өчен спортның роле турында мотивация сессияләре, тренерлар белән турыдан-туры онлайн-эфирлар һәм проектка йомгак ясау белән брифинг көтә.