«Ак Барс» Түбән Кама «Нефтехимигы» җиңде

2021 елның 29 ноябре, дүшәмбе

Бүген Түбән Камада республиканың төп командалары КХЛ чемпионаты кысаларында иң көчлеләрне ачыкладылар. Нәтиҗәдә, чит бозда буллитлар буенча 3:2 исәбе белән «Ак Барс» җиңде. Хуҗалар ике алка да күпчелек очракта кертте, ә кунаклар өченче период азагына кадәр бер секунд кала 0:2 исәбе белән уйнадылар.

Актив башланганнан соң, казанлылар 100 секундка хуҗаларның тулы бишлегенә каршы өченче булып калды. «Нефтехимик» «Ак Барс»тан аермалы буларак, түбәнкамалыларның күпчелек очракта кертә белүләрен күрсәтте. Штангадан сикереп киткән алканы Егор Попов 1:0 исәбенә кертте. Кунакларның көчле контракты «Ак Барс» составында өченче рәттән өченче урынны алды. Тамашачылар беренче периодта башка голлар күрмәде. Ә статистика кунаклар файдасына - 7-13 капка төпләренә ыргылып.

Икенче период 16 октябрьдән уйнамаган фин капкачысы Франс Туохим капкасына бәрелгән казанлылар һөҗүменнән башланды. Гадәттә,, өч рәттән үз күпчелек кунаклар распранжировали. Һәм тагын түбәнкамалылар кунакларга артыкны тормышка ашыру буенча күрсәтмә дәрес бирде - Тимур Хафизов тупны кабартып алган алкага беренче булып 2:0 исәбе белән өлгерде.

Өченче период башыннан «Ак Барс» янә зур көчләр белән алга китте, тик Туохимия үз-үзләрен аямыйча эшләде. Шулай да кунаклар үзләренә ирештеләр, Даниил Тарасов капкага алка кертте - 2:1. Тагын 20 секундтан соң казанлылар Туохимның аркасына алканы тагын бер кат этеп җибәрде, тик видеодан соң судьялар резин дискның капка линиясен тулысынча узмаячагын, гол булмавын билгеләде. Калган вакыт эчендә «Ак Барс» уенны саклап калырга тырышты, капкачыны алтынчы кыр уенчысы белән алыштырды, һәм төп вакыт азагына кадәр бер секунд кала Кирилл Петровның төгәл ыргылышы матчны овертаймга күчерде. Барысы да аңлашыла, бу чорда капкага 2 - 17 туп кертте.

Овертаймда кунакларга Линдхольм җиңү китерә ала иде, әмма швед бер генә чыгу юлын тормышка ашырмады. Шунда ук кунаклар азчылыкта калды. Кунаклар китте һәм кабат китте. Һәм кабат китте. Ә буллитлар сериясендә уңыш өч алымны (Панюков, Маргарлицкий, Уил) гамәлгә ашырган казанлыларга Түбән Каманың ике командасына (Секстон, Бикмуллин) каршы килде.

33 матчтан соң түбәнкамалылар активында 35 очко булды, җиденче урын. Киләсе турда «Нефтехимик» үз кырында Казакъстанның «Барыс» командасын кабул итәчәк. «Ак Барс» 34 матч уйнады, аның активында 47 очко, өченче урын. 30 ноябрьдә Мәскәүдә казанлылар «Динамо» белән очрашачак.