Марта Мартьянова һәм Максим Михайлов - Татарстан Республикасында Ел спортчылары

2021 елның 23 декабре, пәнҗешәмбе

23 декабрьдә Идел буе физик культура, спорт һәм туризм университетының концертлар залында «Ел спортчысы-2021» дигән тантаналы чара узды.

Бүләкләр «Татарстанның спорт өметләре», «Спорт иҗтимагый оешмалары», «Махсус бүләкләр», «Массакүләм мәгълүмат чаралары», «Спортның уен һәм Олимпия булмаган төрләре», «Ел тренеры» һәм «Ел спортчысы»номинацияләрендә үз ияләрен тапты.

Чараны тантаналы шартларда Татарстан Республикасы спорт министры Владимир Леонов ачты:

«Без елны шактый матур тәмамлыйбыз, шушы көннәрдә генә без Татарстан Республикасында биш футбол манежын ачтык. Бүген без спорт корылмалары саны буенча лидерлар булып торабыз, ел саен без үсәбез, зур программалар эшли, һәм, әлбәттә, бүген, мондый инфраструктурага ия булып, без хаклы рәвештә спорт төбәге, ә Казан – илебезнең спорт башкаласы дип атыйбыз. Безнең дәүләт эчендә генә түгел, ә зур танылу. Бүген без дөньякүләм спорт җәмәгатьчелеге лидерларының берсе дип танылдык. Безгә төрле турнирлар үткәрүне ышанып тапшыралар.

Быел без 20гә якын халыкара ярыш һәм 50гә якын Бөтенроссия чемпионаты уздырдык. Бу-безнең республика Президенты җитәкчелегендәге җайга салынган команданың зур эше, ул безгә һәрвакыт ярдәм итә. Аның җитәкчелегендә без чигенергә хакыбыз юк һәм һәрвакыт җиңү, беренче урын турында уйларга тиеш.

Бүген, Яңа ел алдыннан, шәхсән үз исемемнән, спорт министрлыгы исеменнән барлык эшләрегез өчен рәхмәт белдерәм һәм киләсе елда уңышлар телим!» ,- диде ТР Спорт министры.

Кичәнең төп бүләкләрен Татарстан Республикасы Премьер-министры урынбасары Ләйлә Фазлыева тапшырды.

«Татарстан Республикасының иң яхшы спортчысы»:

Хатын-кызлар арасында - Марта Мартьянова - фехтование буенча Россиянең атказанган спорт мастеры (рапира). XXXII җәйге олимпиада алтыны. Казан шәһәренең Мактаулы гражданины.

Ир-атлар арасында - Максим Михайлов - волейбол буенча Россиянең атказанган спорт мастеры, Казан «Зенит»ы һәм Россия җыелма командасы һөҗүмчесе. XXXII Олимпиада көмеше.

«Татарстан Республикасының иң яхшы тренеры»:

Хатын-кызлар арасында - Екатерина Лузгунова - Россиянең спорт мастеры.Стендка һәм пуля белән ату буенча РСМОР ДБУ тренеры, Казан олимпия резервы училищесы.

Ир-атлар арасында - Игорь Назаров - бадминтон буенча Казахстан Республикасының спорт мастеры, Татарстан Республикасы җыелма командасының баш тренеры һәм бадминтон буенча Россия яшүсмерләр җыелма командасы тренеры.

«Ел командасы» - «КАМАЗ - мастер» командасы - «Дакар-2021» раллиенда җиңүче.