Казанда «Күн туп» шәһәр этабының беренче матчы узды

2022 елның 1 июне, чәршәмбе

Кичә Казанда «Күн туп» Бөтенроссия ярышларының шәһәр этабына старт бирелде. 430 яшь футболчы катнашында тантаналы ачу «Хезмәт резервлары» стадионында узды.

Ярышларның шәһәр этабын Казан Башкарма комитеты хезмәткәрләре һәм «Добрыня» футбол командасы спортчылары арасында күрсәтмә матчны ачты. Аннары турнирның беренче матчы кадет интернат-мәктәбе һәм 93нче гимназия командалары арасында узды, кадетлар 5:2 исәбе белән җиңделәр.

Шәһәр этабы барлыгы 24 команданы берләштерде. Ярышлар ике дивизионда уза - «Спорт» һәм «Ишегалды спорты». Алар өч яшь категориясенә бүленгән: 2007-2008, 2009-2010, 2011-2012 елларда туган. Шулай итеп, «Ишегалды спорты» дивизионында өлкән яшь категориясендә финалга 1 нче татар гимназиясе, 152 нче һәм 179 нчы гимназияләр, 26 нчы һәм 186 нчы лицейлар, 2 нче лицей-интернат командалары, шулай ук «Авангард 125» һәм «Мирас 180» командалары чыкты.

Урта төркемдә җиңү өчен 21, 33 һәм 93 нче гимназияләр, 11 һәм 182 нче лицейлар, 103 нче мәктәп, кадет интернат-мәктәбе, шулай ук «Энергетик» командасы көрәшәчәк.

Кече төркем 16, 96, 102 һәм 179 нчы гимназияләр, 181 һәм 184 нче мәктәпләр, шулай ук 26 һәм 188 нче лицейлар командалары белән тәкъдим ителәчәк.

Барлык уеннар да Казанның заманча стадионнарында – «Тасма», «Күн туп», «Трудовые резервы» һәм башка стадионнарда узачак.

«Спорт» дивизионында ярышлар алданрак узды. Өлкән яшь категориясендә беренче урынны «Тасма», урта категориядә – «Юнит», кечкенәләр арасында «КАИ – Олимп» командасы яулады.

Турнирның финал матчы 8 июньдә «Хезмәт резервлары» стадионында узачак. Биредә июнь уртасында Зәйдә узачак республика этабында шәһәр данын яклаячак җиңүчеләр билгеле булачак. Шулай ук призерлар һәм җиңүчеләр дипломнар, кубоклар, медальләр һәм «Рубин» футбол клубыннан махсус призлар алачак.

«Футбол буенча «Күн туп» турниры бөтен Россия буенча меңләгән малайларны һәм кызларны берләштерә. Бу ярышлар шәһәребезнең спорт тормышында күркәм традициягә, сизелерлек һәм әһәмиятле вакыйга булды. Быел турнирда безнең шәһәрдә 4 меңнән артык бала катнаша. Турнирның район этапларында җиңүчеләр төп трофей өчен көрәшәчәк, ә иң яхшыларның иң яхшылары республика этабында безнең шәһәр данын яклаячак», – дип билгеләп үтте Физик культура һәм спорт комитеты рәисе Альберт Салихов.

Татарстан башкаласында ярышлар физик культура һәм спорт комитеты, балалар һәм яшьләр эшләре комитеты, мәгариф идарәсе, Казан футбол Федерациясе һәм шәһәр районнары администрацияләре ярдәмендә уза.

«Күн туп» Бөтенроссия турниры – футбол буенча балалар-яшүсмерләр ярышлары. Беренче турнир 1964 елда легендар совет капкачысы Лев Яшин инициативасы буенча узды, ләкин аны бер яшь төркемендә генә үткәрделәр. Бүгенге көндә ярышлар өч яшь төркемендә үткәрелә һәм Россиядә Футбол буенча иң массакүләм ярышлар булып санала.