Казанда билбау көрәше буенча Россия беренчелеге тәмамланды

2023 елның 13 марты, дүшәмбе

Идел буе спорт университетының универсаль спорт залында 2023 елгы корэш билбау көрәше буенча Россия беренчелеге тәмамланды, анда Россиянең 31 төбәгеннән 400дән артык спортчы һәм вәкил катнашты. Өч яшь категориясендә 13-14 яшь, 15-16 яшь һәм 17-18 яшь көрәшчеләр 9 авырлык категориясендә ярыштылар.

Беренчелек нәтиҗәләре буенча быел июнь аенда Татарстанда узачак корэш буенча дөнья беренчелегендә катнашу өчен Россия җыелма командасы төзеләчәк.

Рәсми булмаган команда зачетында Татарстан Республикасы җыелма командасы җиңү яулады, икенче урында — Башкортостан Республикасы, өченче урында-Төмән өлкәсе.

Татарстан Республикасы территориясендә массакүләм спорт чараларын үткәрү халыкны физик культура һәм спорт белән шөгыльләнүгә, сәламәт яшәү рәвеше алып баруга җәлеп итүнең мөһим адымы булып тора.  Спорт экстремизм һәм терроризмны профилактикалау һәм Интернет челтәрен законсыз максатларда куллану нәтиҗәсендә халыкны читкә юнәлтүгә ярдәм итә, шулай ук милләтара розгыш-талашны һәм түземсезлекне, кешеләргә, аларның этник, мәдәни һәм дини чыгышына карамастан, ихтирамлы мөнәсәбәтне толерантлык һәм профилактикалауны формалаштыруга ярдәм итә.