Лениногорск муниципаль районында ГТО Бөтенроссия физкультура-спорт комплексы декадасы узды

2023 елның 24 марты, җомга

13-23 март көннәрендә Лениногорск муниципаль районының гомуми белем бирү учреждениеләрендә «Хезмәткә һәм оборонага әзер» Бөтенроссия физкультура-спорт комплексы декадасы узды. Чарада 750 кеше катнашты.

ВФСК ГТО декадасы кысаларында, ГТО комплексын популярлаштыру максатыннан һәм физик культура һәм спорт өлкәсендә дәүләт идарә органы оешуга 100 ел тулу уңаеннан Лениногорск муниципаль районы территориясендә түбәндәге чаралар узды:

- «Йөзү» сынау төрләре буенча нормативларны үтәү;

- ГТО комплексының берничә төр сынау (тест) буенча ГТО комплексы нормативларын сынау: 30м йөгерү, гимнастика эскәмиясендә туры аяклар белән басып торудан алга авышу, идәндә ятып кулларны бөгеп һәм җәеп, биек перекладинага эленеп тору, аркада ятып торудан гәүдәне күтәрү, ике этәргеч белән бер урыннан озынлыкка сикерү аяклары белән;

- Рәсемнәр конкурсы «Ватанны саклаучылар Хезмәткә һәм оборонага әзер!», конкурста катнашучыларның барысы да сәламәт, Спорт яшәү рәвеше турында сәнгать образын формалаштыруда үз сәләтләрен күрсәттеләр, конкурс эшләренең төп фигурасы ГТО комплексы булды.

- Укучыларның ВВПОД отрядларына (Бөтенроссия хәрби-патриотик хәрәкәте) тантаналы керүе кысаларында ГТО комплексының отличие билгеләрен тапшыру.

Лениногорск муниципаль районында спорт декадасы кысаларында узган барлык чаралар халыкта физик культура белән системалы шөгыльләнүгә һәм ГТО комплексы нормативларын үтәүдә актив катнашуга кызыксынуны арттыруга юнәлдерелгән.