Азат Кадыйров: Татарстан илебезнең терәк спорт регионы булды һәм булачак

2023 елның 14 декабре, пәнҗешәмбе

Бүген Идел буе дәүләт физик культура спорт һәм туризм университеты диварларында «Ел тренеры» номинациясендә җиңүчене игълан иттеләр. Тантаналы чара физик культура һәм спорт өлкәсендә дәүләт идарә органы оешуга 100 ел тулуга багышлана.

Рөстәм Нургали улы Миңнеханов, шулай ук республика ведомстволары, районнары һәм муниципалитетлары вәкилләре чараның мактаулы кунагы булды.

«Иң яхшы югары казанышлар спорты тренеры» номинациясендә җиңүчеләрне бүләкләү тантанасын Россия спорт министрының беренче урынбасары Азат Рифгать улы Кадыйров һәм Татарстан Республикасы спорт министры Владимир Леонов үткәрде.

Азат Кадыйров барлык җыелганнарны Россия спорт министры Олег Васильевич Матыцин исеменнән Физик культура һәм спорт өлкәсендә дәүләт идарә органы оешуның 100 еллыгы белән котлады.

«Мин сезне сәламләргә бик шат. Олег Васильевич Матыциннан җылы котлау һәм зур сәлам сүзләре. Ул сез эшләгән эш өчен барыгызга да түбән сәҗдә күрсәтүне сорады. Гасырлар дәвамында гына түгел, ә 100 елдан артык тарих дәвамында Татарстан, үз вакытында РСФСР һәм Советлар Союзы чикләрендә автономияле республика булып, бүген дә Россия Федерациясе субъекты булып тора, илебезнең терәк спорт регионы булды һәм булачак», -диде Россия спорт министрының беренче урынбасары.

Татарстан Республикасы спорт министры Владимир Леонов билгеләп үткәнчә, үзенең 100 еллык тарихында республикада спорт көчле трансформация ясаган.

«Бу гасырда республикада спорт зур үзгәрешләр кичерде. Без Россиянең спорт төбәге булдык, аның турында илебездән читтә дә беләләр. Безнең җилкәдә 1000нән артык спорт объекты төзү, спортның төрле төрләре буенча Россия, Европа һәм дөнья чемпионатларын үткәрү. Безнең спортчылар күп тапкырлар Олимпиада пьедесталларына күтәрелделәр, дөнья рекордларын куйдылар һәм безнең төбәкне бөтен дөньяда данладылар. Массакүләм спорт та зур уңышларга ирешә. Татарстанда ел саен марафоннар, кросслар, чаңгы ярышлары үткәрелә. Халык өчен спорт яшәү рәвешенә әверелде, сәламәт яшәү рәвеше кешеләрнең гадәтләренә керде», - дип уртаклашты ТР Спорт министры.

«Иң яхшы югары казанышлар спорты тренеры» номинациясендә стенд һәм пуля белән ату буенча олимпия резервы республика спорт мәктәбенең стендка ату буенча тренеры Светлана Демина җиңде. Икенче урынны Юлия Назарова, бадминтон буенча олимпия резервы республика спорт мәктәбе тренеры алды. Фәрит Габдулла Улы Вәлиев. Финалчылар өчлеген Казанның «Центральный» ФСО олимпиада резервы спорт мәктәбенең спорт гимнастикасы буенча тренеры Радик Курмангалин япты.

«Командалы уен спорт төрләре буенча иң яхшы тренер» номинациясендә бүләкне «УНИКС» баскетбол клубының баш тренеры Велимир Перасович алды.

Моннан тыш, ел саен үткәрелә торган «Татарстан Республикасы Ел спортчысы 2023» премиясе кысаларында «физкультура-массакүләм һәм спорт эшенең иң яхшы тренеры» һәм «спорт мәктәбенең иң яхшы тренеры»номинацияләрендә тренерлар бүләкләнде.