БРИКС уеннарында катнашучылар Казан мәчетендә Корбан бәйрәмен бәйрәм иттеләр

2024 елның 16 июне, якшәмбе

БРИКС уеннарында катнашучы спортчылар бүген төнлә Корбан бәйрәме намазын уку өчен Габдурәхимә Утыз Имани исемендәге Алтан мәчетендә булдылар.

Ид Әл-Әдха бәйрәме («Корбан бәйрәме», «Корбан Айт») – Ислам динендә иң истәлекле ике көннең берсе.

«Без Казандагы БРИКС уеннарын оештыручыларның дини традицияләргә игътибар итүләренә бик шат. Корбан бәйрәме – мөселманнар өчен бик мөһим бәйрәм, һәм безгә Россиянең үзәгендә төрле милләтләр чолганышында бердәмлекне тою бик күңелле», - диде Бахрейнның каратэ буенча җыелма командасы тренеры Мөхәммәт Бби Бумезбе.

Чарада төрле илләрдән барлыгы 100 атлет бар иде. Бәйрәмнән соң алар ярышларга әзерләнү өчен Универсиада Авылына юл тоттылар, аларның күбесе бүген стартка чыгачак.

Казанда узган БРИКС илләре уеннарында 90нан артык илдән 4000 катнашучы җыелды.