Мингер авылында корэш буенча дөнья чемпионатына һәм беренчелегенә нәтиҗә ясадылар

2024 елның 26 июне, чәршәмбе

20-24 июньдә Саба районында кореш буенча дөнья чемпионаты һәм Беренчелеге узды. Быел ярышларда дөньяның 27 иленнән 300дән артык спортчы катнашты. Алар 18 яшькә кадәрге егетләр һәм ир-атлар арасында 60 кг-нан 130+кг-га кадәр авырлык категорияләрендә һәм абсолют авырлык категориясендә 11 комплект медаль уйнаттылар.

Финал уеннары 23 июньдә Мингер авылындагы мәйданчыкта узды. Спортчыларга мактаулы кунаклар һәм атаклы спортчылар, алар арасында Олимпия чемпионнары Алексей Мишин һәм Шамил Хисаметдинов, шулай ук спорт функционерлары һәм милли федерацияләр җитәкчеләре ярдәм итә.

Татарстанлылар турнирда 9 медаль яулады, шул исәптән 1 көмеш һәм 1 бронза. Җиңүчеләр: Алексей Абрамов (60кг), Ислам Фәләхов (70кг), Динар Кәримуллин (75кг), Азат Габдрашитов (90кг), Булат Мусин (100кг) Радик Сәлахов һәм Ранис Гыйләҗетдинов (130кг).

Призерлар: Ранис Галимуллин (2 урын, 85кг) һәм Рафаэль Кәлимуллин (3 урын, 80кг).

Искәртеп узабыз, традицион көрәшләрдән тыш, хәлиткеч көрәшләр яңа дисциплиналар буенча узды: Пляж кореш һәм атларда кореш.