Казанда конкур буенча Татарстан Рәисе II Призы узачак

2024 елның 26 августы, дүшәмбе

Инде икенче ел рәттән Казан ат спорты буенча масштаблы халыкара турнирны – Татарстан Республикасы Рәисе Призын каршы алачак. Конкурс буенча ярышлар Татарстан Республикасы көнен һәм Казан шәһәре Көнен бәйрәм итүгә багышланган һәм 29 һәм 30 августта узачак.

Ярышлар программасында балалар, яшүсмерләр һәм олылар җайдаклары өчен маршрутлар тәкъдим ителәчәк. Иң тәҗрибәле спортчылар турнирның төп трофее өчен 150 см га кадәр биеклектәге Гран-При маршрутында көрәшәчәк. Шулай ук тамашачылар махсус шоу-маршрутлар, шул исәптән «Сикерү куәтенә» маршрутын да күрәчәк. Маршрутларда илнең төрле төбәкләреннән килгән Россия җайдаклары гына түгел, Әрмәнстан, Кыргызстан, Литва һәм Үзбәкстаннан килгән чит ил спорт парлары да катнашачак.

Быел оештыручылар зур шоу-программа тәкъдим итәчәк. Ат спорты буенча Республика балалар-яшүсмерләр спорт мәктәбенең манежында Нина Принц, шулай ук Вольтижировка буенча Россия җыелма командасы һәм Үзбәкстаннан җырчы Гайбулла Турсунов чыгыш ясаячак. Турнирда катнашу өчен Казанга Россиянең иң көчле спортчылары җыелачак, алар үзләре белән төп атларын алып киләчәк.

Турнирның гомуми приз фонды 5 000 000 сум тәшкил итәчәк. Татарстан Республикасы Рәисе призын оештыручылар – Россия ат спорты федерациясе, Татарстан Республикасы Авыл хуҗалыгы министрлыгы, Татарстан Республикасы Федераль салым хезмәте, Ат спорты буенча Россия спорт мәктәбенең ДБУ һәм «Казан ипподромы» ҖЧҖ.