«Олимпны Буйсындыручылар. Владимир Потанин коллекциясеннән артефактлар күргәзмәсе» килүчеләр саны буенча рекорд куйды

2024 елның 17 сентябре, сишәмбе

«Олимпны Буйсындыручылар. Владимир Потанин коллекциясеннән артефактлар» Россия Халыкара Олимпия университеты тарафыннан спорт министрлыгы һәм Татарстан Республикасы Милли китапханәсе белән берлектә оештырылган күргәзмәсе Казанда үз эшен төгәлләде. 95 көн эчендә экспозициягә 25 меңнән артык кунак килгән.

Алар арасында Казанда яшәүчеләр, Татарстан башкаласының якын һәм ерак чит илләрдән, Калининград өлкәсеннән алып Ерак Көнчыгышка кадәр Россия төбәкләреннән килгән кунаклар, яшь спортчылар– Татарстан Республикасының олимпия резервы спорт мәктәпләре укучылары, шулай ук Татарстан Республикасы җитәкчеләре, Россия төбәкләренең спорт һәм мәдәният министрлары, Россиянең һәм чит илләрнең атаклы спортчылары, Азәрбайҗаннан, Һиндстаннан, Бразилиядән килгән БРИКС Уеннарында катнашучы илләрнең спорт делегацияләре башлыклары, чит илләрнең илчеләре һәм консуллары, Казанда узган мәдәни чаралар делегатлары («Алтын мөнбәр» Казан халыкара кинофестивале, әдәби форум БРИКС 2024 һ.б.) бар иде.

Күргәзмәнең үзенчәлеге заманча нейрочелтәр технологияләрен һәм ясалма интеллектны куллану булды, шулар ярдәмендә заманның беренче уеннарының бүләкләү дипломнары сюжетларын «җанландырып җибәрергә» мөмкин булды. «Җанланган» дипломнар яшь килүчеләр арасында аеруча популярлык казанды.

РМОУ ректоры, РАО Академигы, профессор Лев Белоусов билгеләп үткәнчә:

- Без Казанга, спорт министрлыгына һәм Татарстан Республикасы Милли китапханәсенә кунакчыллыклары өчен рәхмәт белдерәбез, ул быел җәй Владимир Потанинның Олимпия коллекциясе экспонатлары һәм «Олимп яулаучылар» күргәзмәсе өчен чын йортка әверелде. Коллекциянең кыйммәтле артефактлары үз тамашачысын тапты һәм образлы итеп илебезнең спорт даны тарихын сөйләде, аның геройларын спорт триумфының кульминацион мизгелендә күрсәтте. Күргәннәрдән алган тәэсирләр үсеп килүче буынны спортның чын кыйммәтләренә иярергә, теләсә кайсы өлкәдә камиллеккә омтылырга һәм ахыр чиктә үз Олимпын яуларга илһамландырыр дип өметләнәм.

Кыйммәтле артефактлар махсус җиһазландырылган витриналардан китә, әмма күргәзмә истәлегенә Татарстан Республикасы Милли китапханәсендә Спорт менеджменты һәм маркетинг буенча китаплар коллекциясе калачак. Аларны китапханәгә Россия Халыкара Олимпия университеты бүләк итте. Әлеге коллекция РМОУның үз нәшрият продукты булып тора («Библиотека РМОУ» бренды астында нәшер ителә). Ул шулай ук Олимпия хәрәкәте тарихы буенча оригиналь басмаларны, шул исәптән чит ил авторларының рус теленә тәрҗемә ителгән бестселлер китапларын да үз эченә ала. Коллекциядә 2024 елда Сочидагы Олимпия уеннарының ун еллыгы елында дөнья күргән «Притяжение Сочи» иллюстрацияле нәшрият проекты аерым урын алып тора.

Күргәзмә Казаннан китә, ләкин тамашачы белән хушлашмый. Яңа урын һәм аны үткәрү вакыты турында өстәмә рәвештә игълан ителәчәк.