Казанда үзоборона буенча укыту-күнекмә җыены узды

2024 елның 18 сентябре, чәршәмбе

2024 елның 14-17 сентябрендә Казан шәһәрендә көрәш сәнгате буенча берничә чара узды. Үз-үзеңне саклау буенча «Үз-үзеңне саклау буенча ярышларга техник-тактик әзерлек» темасына икенче региональ укыту-тренировка җыены үзәк вакыйга булды.

Җыен Казанның «Динамо» спорт комплексында узды. Чарада Татарстан Республикасының төрле спорт федерацияләре һәм физкультура-спорт оешмалары, шулай ук «Ватан уллары» Төбәк Үзәге вәкилләре булган 7 яшьтән 17 яшькә кадәрге 30дан артык кеше катнашты.

Җыенны оештыру һәм үткәрү белән федерация президенты, ТР Дәүләт Советы депутаты Александр Владимир улы Комисаров йөзендә Татарстан Республикасы Үз-үзеңне саклау Федерациясе җитәкчелек итте.

Җыенны турыдан-туры Россия ЭЭМ КЮИ филиалының ут, физик һәм тактик - махсус әзерлек кафедрасы доценты (Яр Чаллы шәһәре), педагогика фәннәре кандидаты, кул көрәше буенча спорт мастерлыгына кандидат, кул көрәше буенча үзоборона дисциплинасында халыкара категорияле судья Александр Глазистов үткәрде.

Чарада мәртәбәле кунаклар сыйфатында шулай ук катнаштылар:

- Россия Сугыш сәнгате берлегенең Татарстан Республикасы буенча башкарма комитеты җитәкчесе, ТР Спорт министрлыгының Иҗтимагый советы әгъзасы Александр Даренков;

- Татарстан Республикасы реаль айкидо Федерациясе Президенты Руфинә Корчагина;

- Татарстан Республикасы реаль айкидо Федерациясенең өлкән тренеры Григорий Корчагин;

- «Ватан уллары» Төбәк Үзәге идарәсе рәисе Александр Глазистов.

Укыту-күнекмә җыены кысаларында чараны оештыручыларга Татарстан Республикасы спорт министрлыгыннан һәм Татарстан Республикасы буенча Россия көрәш сәнгате берлегеннән Рәхмәт хатлары тапшырылды.

Дәресләрдә коралсыз дошман һөҗүменнән самоброна мәсьәләләре каралды:

- төп авырту алымнары һәм тоткарлауга һәм озата баруга күчеп, төп ыргытулар;

- алдан да, арттан да кулга алулардан һәм кочаклаулардан үз-үзеңне саклау;

- кул һәм аяк белән сугудан үз-үзеңне саклау.

Шулай ук кораллы дошман һөҗүменнән:

- янаудан һәм пычак белән кадаудан үз-үзеңне саклау;

- пистолет белән янаудан үз-үзеңне саклау, шулай ук пистолет белән гамәлләрне туктату.

Александр Даренков, Россия Хәрби сәнгать берлегенең ТР буенча башкарма комитеты җитәкчесе: «Бик кызыклы һәм файдалы формат. Мондый курсларны мәктәп дәресләре кысаларында кертү яхшы булыр иде. Барысы да гади, аңлаешлы, системалы, нәтиҗәле. Татарстан Республикасы үзоборона Федерациясенә алга таба уңышлар телим һәм Александр Комисаров белән Александр Глазистовка яшь буын өчен файдалы чаралары һәм Татарстан Республикасында физик культура һәм спорт үсешенә керткән өлешләре өчен рәхмәт белдерәм».