«Динамо» стадионында иң яхшы спорт гаиләләрен ачыкладылар

2024 елның 18 сентябре, чәршәмбе

18 сентябрьдә Казанның «Динамо» стадионында иң яхшы Динамо гаиләләрен билгеләгән «Әти, әни, мин - спорт гаиләсе» спорт бәйрәме узды. Чара «Гаилә елына» багышланган.

Стартларда Татарстан Республикасы министрлыклары һәм ведомстволары – ТР буенча ЭЭМ, СКФК №1, Россия ЭЭМның Яр Чаллы шәһәре буенча идарәсе, Россия гадәттән тыш хәлләр министрлыгының ТР буенча Баш идарәсе, РФ ҖҮФХИнең ТР буенча идарәсе, Татарстан таможнясы, ТР Федераль казначылык идарәсе, ТР Росгвардия идарәсе, РФ Федераль казначылык хезмәтенең ТРдагы ЦССИ, Россия ЭЭМ КЮИ, ГУФССП хезмәткәрләре һәм балалары катнашты. Барлыгы 11 гаилә командасы медальләр өчен көч сынашты.

Динамо спорт бәйрәмен ачу парадында катнашучыларны Татарстан Республикасы «Динамо» физкультура-спорт җәмгыяте рәисенең беренче урынбасары, Россиянең Атказанган физик культура хезмәткәре Салават Гайсин, ТР Иҗтимагый советы әгъзасы, ТР «Динамо» физкультура-спорт җәмгыяте рәисе киңәшчесе, «ТРда Балалар спорты» федераль проекты координаторы, җиңел атлетика буенча Россиянең атказанган тренеры Ольга Павлова, ТР «Динамо» спорт җәмгыяте Ветераннар советы рәисе, академик ишү буенча Россиянең атказанган спорт мастеры Александр Плюшкин, Олимпия уеннары чемпионы (1976) һәм көмеш призеры (1980) , СССРның атказанган спорт мастеры Наилә Гыйләҗева. Ярышларда катнашучылар арасында Олимпия уеннарында (2012) җиңгән титуллы Динамо спортчысы, дөнья вице-чемпионы, 2 тапкыр Европа чемпионы, җиңел атлетика буенча Россиянең атказанган спорт мастеры Юлия Әхтәмова (Зарипова) бар иде.

Мөхтәрәм кунаклар командаларга ярышлар алдыннан хәер-фатиха бирделәр, шулай ук яшь буынны тәрбияләүдә сәламәт яшәү рәвешен пропагандалауның мөһимлеге турында сөйләделәр, игътибарны гаилә роленә һәм хокук тәртибе һәм иминлек органнары хезмәткәрләренең уңай образын формалаштыруның мөһимлегенә юнәлттеләр.

Спорт бәйрәменең бәйрәм атмосферасын эстетик гимнастика буенча коллективта тәрбияләнүчеләрнең «Сәгать» хореографик номеры белән чыгышы тәэмин итте.

Ике сәгать дәвамында әниләр, әтиләр һәм аларның балалары «Күңелле стартлар»ның төрле этапларында ярыштылар.

Ярышлар йомгаклары буенча чемпион титулын Россия ЭЭМның Яр Чаллы шәһәре буенча идарәсеннән килгән Аряшевлар гаиләсе (Юрий, Татьяна һәм улы Кирилл) яулады. ТР буенча ЭЭМ вәкилләре – Әхтәмовлар гаиләсе (Илнур, Юлия һәм кызлары Диләрә) көмеш медальгә лаек булды. Бронза медальләрне СКФК-1дән Садыйковлар гаиләсе яулады (Илнал, Алсу һәм улы Әскәр). Ярышларда җиңүчеләр кубоклар, дипломнар, медальләр белән бүләкләнделәр.

Оештыру комитеты «Җиңүгә ихтыяр өчен» махсус призны РФ Федераль куркынычсызлык хезмәтенең ТРдагы ЦССИ вәкилләре Арюковлар гаиләсенә, «Тамашачылар симпатиясе призы»н Рябовлар гаиләсенә тапшырды. Калган барлык команда-катнашучылар истәлекле Динамо сувенирлары һәм татлы күчтәнәчләр белән бүләкләнделәр.

Оештыручылар шулай ук иң яхшы спортчыларны да билгеләп үттеләр. Иң яхшы яшь динамочы дип Дмитрий Рябов танылды. Иң яхшы әти дип Юрий Аряшев (Чаллы шәһәре буенча Россия ЭЭМ идарәсе) һәм иң яхшы әни дип Юлия Әхтәмова (ТР буенча ЭЭМ) аталды.