Җиңел атлетика буенча Татарстан Республикасы Ветераннар җыелмасы Россия чемпионатының бронза призерлары булды

2024 елның 1 апреле, дүшәмбе

22-23 мартта Иркутскида ветераннар арасында җиңел атлетика буенча Россия чемпионаты узды. Ярышларда Россиянең 39 субъекты вәкилләре катнашты. Искәртеп узабыз, әлеге ярышларда катнашу «Демография» илкүләм проектының «Спорт – тормыш нормасы»федераль проектының максатларына һәм бурычларына туры килә.

Барлык командалар арасында Татарстан Республикасы Иркутск өлкәсе һәм Мәскәү шәһәре җыелма командаларыннан соң турнирның бронза призеры булды. Шул ук вакытта «РФ шәһәре» номинациясендә Казан җыелма командасы шулай ук 71 команда арасында 3 урынны алды.

Җыелма нәтиҗәгә түбәндәге спортчылар зур өлеш кертте:

1. Сергей Семенов Эчке эшләр министрлыгы академиясе хезмәткәре, ул җыелма командага 85 баллдан артык кертә һәм 1500 метрга йөгерүдә 4 минут 09 секунд нәтиҗәсе белән 2 урынны ала.

2. 60 метрга йөгерүдә Түбән Камадан гадәттән тыш хәлләр министрлыгы капитаны Юрий Ильин икенче урынны алды. Ул 84,65 очко җыйган.

3. Командада иң яхшы өчлекне Баулы шәһәреннән җиңел атлетика ветераны, «ТР физик культура һәм спортны үстерүдә казанышлары өчен " дигән мактаулы билге кавалеры 75 яшьлек Виктор Мельников япты. Ул ТР командасы исәбенә 83,53 очко кертте һәм 60 метрга йөгерүдә алтын медаль яулады.

Хатын-кызлар арасында 3000 метрга спорт йөрешендә Казаннан 73 яшьлек Луиза Нуриева алтын медаль яулады, команда тупланмасына 81,01 очко кертте. Ир-атлар арасында ике көмеш һәм бронза медальне Геннадий Пахомов (76 яшь), Фәрит Хәлилов (67 яшь) һәм Фәннур Бәширов алып килде.

Шулай ук җыелма командага медальләр алып килделәр:

Мәхмүт Шакиров (80 яшь) 1500 метрга йөгерүдә алтын медаль яулады; Валентина Кудряшова (75 яшь) 60 һәм 400 метрга йөгерүдә иң яхшысы булды; Әмин Миңнегулов бишбәйгедә 1 урынны алды.

1500 метрга йөгерүдә Илдар Харисов һәм Баулы шәһәреннән тренер Гөлнара Малитова көмеш медальләр яуладылар.

1500 метрга йөгерүдә Түбән Камадан сталиЛеонид Петров һәм 60 метрга йөгерүдә Казаннан Рамил Яппаров бронза медаль ияләре.

Шулай ук җыелма команданың йомгаклау нәтиҗәсенә Таһир Рафисов (60 метрга йөгерүдә 4 урын) һәм 60 метрга йөгерүдә бай Саблардан тренер Сергей Васильева өлеш кертте.

Гомумән алганда, Татарстан ветераннары чемпионаттан 7 алтын, 6 көмеш һәм 3 бронза медаль (барлыгы 16 медаль) алып кайттылар. 14 июньнән соң җиңел атлетлар Казан һәм Татарстан Республикасы чемпионатында катнашачак, ә 12-14 июльдә аларны Ярославльгә командировка көтә, анда җиңел атлетика ветераннары арасында Россия чемпионаты узачак.