Татарстанлылар йөзү буенча Дөнья Кубогының үз этабында 6 медаль яулады

2018 елның 10 сентябре, дүшәмбе

Ярышларда бөтен дөньядан 200 гә якын спортчы катнашты.

2018 елның 7-9 сентябрь көннәрендә Казан шәһәрендә спортның су төрләре сарае базасында йөзү буенча FINA Дөнья кубогы этабы узды. Казанда беренче тапкыр узган ярышлар Бөтен дөньядан 200 дән артык иң көчле спортчы җыйды.

Алар арасында Митчелл Ларкин (Австралия), Фелипе Лима (Бразилия), Катинка Хоссу (Венгрия), Раномми Кромовидьо (Нидерланд), Чад Ле Кло (КАР), Юлия Ефимова, Владимир Морозов, Антон Чупков, Кирилл Пригода (Россия), Блейк Пьерони (АКШ) һәм башка күп йолдызлар бар.

Татарстан Республикасын Россия җыелма командасы составында 18 җирле йөзүче тәкъдим итте, алар 6 медаль – 4 көмеш һәм 2 бронза.

Шулай итеп, Егор Куимов баттерфляй белән 100 метрга йөзүдә көмеш медаль яулады, шулай ук 4х100 метрга комплекслы йөзүдә Россия эстафета җыелма командасы составына керде.

Николай Соколов 200 метр арага комплекслы йөзүдә «бронза» яулады, шулай ук 400 метрлы дистанциядә шул ук дисциплинада өченче булды. Ирина Приходько 200 метр арага йөзүдә көмеш медаль яулады, Эдуард Вәлиәхмәтов 400 метр арага комплекслы йөзүдә икенче булды.

Казанда турнир үткәрү нәтиҗәләрен, шулай ук җирле спортчыларның уңышларын Татарстан Республикасы спорт министры Владимир Леонов шәрехләде:

"Бу ялларда узган йөзү буенча FINA Дөнья кубогы этабы шәһәребез өчен тарихта беренче булды-элегрәк Татарстан башкаласы әлеге ярышларны кабул итмәгән иде. Безнең фикеребезчә, шулай ук ярышларда катнашкан Халыкара йөзү федерациясе (FINA) һәм Бөтенроссия йөзү федерациясе коллегаларыбыз бәяләве буенча, турнир югары дәрәҗәдә узды. Спортчылар, судьялар, тренерлар һәм шәһәребез кунаклары монда килү өчен тудырылган шартлардан канәгать калдылар.

Йөзү буенча Россия җыелма командасының ирешкән уңышларын аерым билгеләп үтәсе килә, һәм шулай ук Казанда янә берничә рекорд куелуын ассызыклыйсым килә. Татарстан йөзүчеләренең Россия җыелма командасы составында 6 медаль – 4 көмеш һәм 2 бронза медаль яулаган булуы бик күңелле.

Бу юлы алтынсыз калган, әмма Егор Куимов та, Ирина Приходько да үз дәрәҗәләрен саклап кала һәм халыкара стартларда үз дәрәҗәләре барлыгын дәлилләүне дәвам итә. Эдуард Вәлиәхмәтов медальне һәм тагын бер яшь спортчы Николай Соколовның бик шәп дебюты белән сөендерде.

Ярышлар кысаларында узган йөзү буенча җирле балалар-яшүсмерләр спорт мәктәбендә тәрбияләнүчеләр өчен мастер-класслар безнең яшь спортчылар өчен бик матур бонуска әйләнде һәм алар өчен яраткан спорт төре белән шөгыльләнүгә этәргеч булыр дип ышанам.

Чөнки су спорт төрләре сараеның тамашачылар урыннары буш тормады, ә спортчылар трибуналарның ярдәмен сизде. Дөнья кубогы этабы Казанда тагын берничә ел дәвам итәчәк һәм без бу уңай фонда безгә килүче спортчылар саны да артыр дип өметләнәбез. Без FINA белән хушлашмыйбыз, ә «очрашканга кадәр» сөйләшәбез һәм чираттагы стартларга кунакка көтеп калабыз!",- диде министр.