Республикада ат спорты буенча Татарстан чемпионаты һәм Беренчелеге узды

2024 елның 7 мае, сишәмбе

23-28 апрельдә ат спорты буенча республика спорт мәктәбе базасында конкурс һәм чыгыш буенча Татарстан Республикасы чемпионаты һәм Беренчелеге узды.

Турнир Татарстан Республикасы җыелма командасын формалаштыру максатыннан уздырыла, моннан тыш, ярышлар Россия укучыларының ХІІ Җәйге спартакиадасында катнашу өчен сайлап алу ярышлары була.

Ярышлар программасына 90 см-дан 140 см-га кадәр биеклектәге 9 маршрут керде.ярышларда Татарстан Республикасының 8 мәктәбе һәм 10га якын ат спорты клубы, шулай ук Коми Республикасы һәм Самар өлкәсе спортчылары катнашты.

Беренче турнир көнендә спортчылар 130 см, 90100 һәм 110 см маршрутларда чыгыш ясады.гомуми зачетта Татарстан спортчысы Милена пицикова көмеш призер булды.

Икенче турнир көнендә егетләр һәм кызлар категориясендә (биеклеге 115 см) пьедесталның өченче баскычына Татарстан спортчысы Самира Фәритова күтәрелде.

Ир-атлар һәм хатын-кызлар категориясендә Айгөл Насыйбуллина көмеш призер булды. Конкурс буенча ярышларның соңгы көнендә, егетләр һәм кызлар категориясендә, гомуми зачетта Ирина Бәширова көмеш медаль яулады.

Малайлар һәм кызлар арасында абсолют беренчелектә Анастасия Махиненко көмеш призер, егетләр һәм кызлар арасында Самира Фәритова көмеш, ә Милана Гыйниятуллина бронза призер булды.

Чыгыш ярышларында башлангыч җайдаклар, балалар, егетләр, юниорлар һәм өлкәннәр, шулай ук 4, 5, 6 яшьлек яшь атларда тәҗрибәле җайдаклар катнашты.

Беренче турнир көнендә Татарстан спортчысы Әдилә Габидуллина көмеш медаль яулады, программада 5 ел атларда, шулай ук абсолют беренчелектә җайдак көмеш призер булды.

Ат спорты буенча РСШ ДО ГБУ тәрбиячесе Анастасия Махиненко. Программаларда алдан бүләк. Балалар, команда бүләге. Балалар һәм шәхси бүләк. Балалар спортчы бронза призер булды. «Алдан бүләк» программасында. Ә балалар, «яшь җайдаклар» категориясендә Дария Слесь пьедесталның икенче баскычына күтәрелде.

Юниорлар һәм юниорлар категориясендә Евгения Сорока үзенең чыгышы белән сөендерде. Спортчы шәхси приз программасында да икенче урынны алды. Юниорлар, һәм юниорлар йөрү Кюрында. Егетләр һәм кызлар арасында абсолют беренчелектә алтын безнең тәрбияләнүчебез Дарья Королевага, көмеш Ангелина ушковага эләкте. Юниорлар арасында Евгения Сорока көмеш призер булды.

Татарстан Республикасы чемпионаты һәм беренчелеге нәтиҗәләре буенча спортчылар Дарья Королева һәм Ангелина Ушкова 2024 елда Россия укучыларының XII җәйге Спартакиадасында безнең мәктәп исеменнән чыгыш ясаячак.