Казанда йөзү буенча «Өченче яшь» республика ярышларының финал этабы тәмамланды

2018 елның 31 октябре, чәршәмбе

31 октябрьдә Казанда Су спорт төрләре сарае мәйданчыгында «өлкән буын» Федераль проекты кысаларында узучы Татарстан Республикасының өлкән буын гражданнары арасында йөзү буенча «Өченче буын»республика ярышларының финал этабы узды.

Чараны ачу тантанасында Татарстан Республикасы Хезмәт, халыкны эш белән тәэмин итү һәм социаль яклау министры Эльмира Зарипова, Татарстан Республикасы Министрлар Кабинеты Аппаратының Сәламәтлек саклау, спорт һәм сәламәт яшәү рәвешен формалаштыру мәсьәләләре идарәсе башлыгы урынбасары Илдар Садриев, Татарстан Республикасы спорт министрлыгының массакүләм, физкультура-сәламәтләндерү эшләре бүлеге башлыгы Андрей Сурдаков, Россия Федерациясе Пенсия фондының Татарстан Республикасындагы бүлеге идарәчесе киңәшчесе Станислав Голле катнашты, «Татарстан Республикасында Россия Пенсионерлар берлеге» бөтенроссия иҗтимагый оешмасының төбәк бүлеге рәисе Любовь Мишина һәм башкалар катнашты.

Ярышларда катнашучыларга сәламләү сүзе белән Эльмира Зарипова мөрәҗәгать итте:

«Быел ярышларда һәр район һәм муниципалитеттан диярлек 49 команда катнашты. Мин сезгә актив тормыш позициясе өчен рәхмәт белдерәм һәм сезгә яңа җиңүләр, нык сәламәтлек һәм яхшы кәеф телим. Гомумән алганда, республикада һәр районда су объектлары төзелеше буенча Президент программасын гамәлгә ашыру нәтиҗәсендә бассейннар бар. Өлкән буын бу объектларга йөри, спорт белән шөгыльләнә. Безнең алда 2024 елга өлкән буын кешеләренең спорт белән шөгыльләнүдә катнашуының 25% ка җиткерү бурычы тора. Минем уйлавымча, безнең моның өчен барлык матди-техник база бар, ә иң мөһиме шундый яхшы спортчылар бар», - диде ул.

Спортчылар Станислав Голле дә чыгыш ясады:

«Бер генә дару да физик күнегүләр алыштырмый. Мин сезгә һәрвакыт актив булып калырга, ирешелгәннәр белән беркайчан да туктап калмаска һәм бүген Гадел ярышларда җиңүгә ирешүегезне телим», - диде ул.

2018 елда финал ярышларында Татарстан Республикасы шәһәрләре һәм районнарының 42 командасы һәм Казанның 7 районыннан 100гә якын кеше катнашты. Алар арасында экс-спортчылар, шулай ук актив һәм сәламәт яшәү рәвеше алып баручы пенсионерлар да бар. Элегрәк ел дәвамында алар муниципаль дәрәҗәдәге ярышларның финал этабына бирелде – ул Татарстанның 800дән артык кешесен колачлады.

Чараның төп максаты-өлкәннәр арасында физик культура һәм спорт кыйммәтләрен популярлаштыру һәм пенсия яшендәге кешеләрне физик культура белән даими шөгыльләнүгә, шул исәптән йөзүгә җәлеп итү. Ярышлар республикада икенче ел рәттән үткәрелде.

Нәтиҗә

Хатын-кызлар, 25 м, ирекле стиль

1. Зоя Баженова (Казан, Мәскәү районы)

2. Ольга Пархоменко (Лениногорск ))