Казанда 2018-2019 сезонында ТР чаңгы узышлары һәм биатлон федерациясе эшенә йомгак ясадылар

2019 елның 15 мае, чәршәмбе

Махсус матбугат конференциясе барышында оешма эшенә йомгак ясалды, шулай ук яңа ярыш чорына планнар билгеләнде.

15 майда Казанда Татарстан Республикасы чаңгы узышлары һәм биатлон федерациясенең матбугат конференциясе узды, аның барышында 2018-2019 сезонында оешманың эшенә йомгак ясалды, шулай ук яңа ярыш чорына планнар билгеләнде.

Журналистлар белән аралашуда Татарстан Республикасы спорт министры Владимир Леонов, Татарстан Республикасы чаңгы узышлары һәм биатлон федерациясе президенты Илшат Фәрдиев, Татарстан Республикасы спорт министрының беренче урынбасары Хәлил Шәйхетдинов, дүрт тапкыр олимпия чемпионы Николай Зимятов, ике тапкыр дөнья Кубогы иясе Александр Завьялов, Татарстан Республикасы җыелма командасының баш тренеры Эдуард Галиев, 2018 елгы Олимпия уеннары призеры Андрей Ларьков, 2018 елгы Олимпия уеннарының бронза призеры Анна Нечаевская һәм башкалар катнашты.

Узган сезон Татарстан Республикасы чаңгы узышлары тарихында иң уңышлыларының берсе булды. Җыелма команда Россия Кубогында бик яхшы җиңү яулады һәм үзенә мактаулы трофей кайтарды. Моннан тыш, Татарстан Республикасы җыелма командасы чаңгы ярышлары тарихында беренче тапкыр ил чемпионы булды.

«Узган сезонда спортчыларыбызның нәтиҗәләре лаеклы. Әгәр аларны алдагы еллар нәтиҗәләре белән чагыштырсак, уңай динамиканы күреп була. Бу халыкара ярышлар да, ил эчендәге ярышлар да. Россия җыелма командасы составында татарстанлылар саны арту сөендерә, бу да бик җитди күрсәткеч. Чөнки конкуренция югары булганда ил җыелма командасына эләгү бик кыйммәткә төшә», - дип журналистлар белән уртаклашты Владимир Леонов.

2018-2019 сезоны нәтиҗәләре буенча чаңгы ярышлары буенча Татарстан җыелма командасы копилкасында 45 медаль, шуларның 9ы-алтын, 18е-көмеш һәм 18е бронза медаль. Бу күрсәткеч узган елның шул ук күрсәткеченнән 45% ка артыграк.

Владимир Александрович Татарстан Республикасы чаңгы узышлары һәм биатлон федерациясе президенты Илшат Фәрдиев казанышларын аерым билгеләп үтте:

«Зур эш артында һәрвакыт конкрет кешеләр тора. Үз вакытында федерацияне Илшат Шәех улы җитәкләде. Ул халыкара федерация, Россия чаңгы узышлары федерациясе белән эш алып бара алган профессионаллар командасын җыйган үз эшенең фанаты", - диде министр.

Шулай ук Владимир Леонов 2019 елда күп функцияле чаңгы базаларын файдалануга тапшыру буенча масштаблы проект дәвам итәчәгенә ышандырды:

«Өч ел элек без программа төзедек, модульле базалар эшли башладык, бүген алар бөтен Татарстан буенча эшли. 2019 елда кирәкле инвентарь һәм буран белән тагын 8 чаңгы базасы төзү планлаштырыла.  Узган ел кисәтүләрен исәпкә алып, бу проектлар биналарны планлаштыру һәм бизәкләү планында үзгәртелде.

Спорт министрлыгы белән Федерация арасында урнашкан тандемда эшне дәвам итәчәкбез. Без бер-беребезне ишетәбез, аңлыйбыз. Мин ышанам ки, теләсә кайсы очракта килеп чыккан мәсьәләләр хәл ителә. Безгә Президентыбыз Рөстәм Миңнеханов бик ярдәм итә. Бу да бик мөһим», - дип йомгаклады ТР Спорт министры.

Үз чиратында Илшат Фәрдиев Спорт министрлыгына һәм журналистларга хезмәттәшлек өчен рәхмәт белдерде һәм аның шул ук нәтиҗәле Чишмәдә дәвам итәчәгенә ышаныч белдерде.

Илшат Шәехович шулай ук Татарстан Республикасының чаңгы узышлары һәм биатлон Федерациясенең ике аерым оешмага бүленүен дә раслады:

«Җиде ел элек безне структураларны берләштерүне сорагач, без ризалаштык. Әмма спортның һәр төре зур игътибар таләп итә, шуңа күрә ике дисциплинаны да үстерү проблемалы. Шул ук вакытта Россия биатлончылар берлеге бар, Россия чаңгы узышлары федерациясе дә бар. Бүген гамәлгә куючылар җыелышы булды, анда чаңгы ярышлары белән шөгыльләнергә карар ителде. Без теркәлү узачакбыз һәм аталачакбыз – Татарстан Республикасының чаңгы узышлары федерациясе. Яңа биатлон федерациясе дә төзелә инде», - дип хәбәр итте ул.

Матбугат конференциясе ахырында тантаналы шартларда алдынгы спортчыларны, тренерларны, чаңгы спорты активистларын, шулай ук Владимир Леонов кулыннан Рәхмәт грамоталары алган ветераннарны бүләкләү тантанасы булды.