Түбән Камада «Сәламәтлек марафоны» проекты кысаларында волейбол очрашуы узды

2019 елның 15 августы, пәнҗешәмбе

Бу көнне «Динамо-Казан» уенчылары «Батыр»спорт мәктәбенең кунаклары булды.

14 август көнне Түбән Камада «Батыр» спорт мәктәбе базасында «Сәламәтлек марафоны» проектының чираттагы этабы кысаларында Түбән Кама химия-технология институты һәм «Батыр»спорт мәктәбе командалары арасында волейбол буенча иптәшләрчә уен узды.

ТР Дәүләт Советы Рәисе Фәрит Мөхәммәтшин, Түбән Кама районы башлыгы, Түбән Кама мэры Айдар Метшин һәм ТР Спорт министры урынбасары Айрат Әхмәров чараның мәртәбәле кунаклары булды.

Уенда катнашучыларны, тренерларны, җанатарларны-ата-аналарга һәм Түбән Кама волейбол сөючеләренә сәламләү сүзендә Фәрит Хәйрулла улы Татарстанда массакүләм спортны үстерүгә зур игътибар бирелүен билгеләп үтте:

«Волейбол күп юнәлешләр буенча Үсә: сәнәгать предприятиеләре һәм авыл районнары, югары уку йортлары һәм техникумнар, пляж волейболы. Соңгы вакытта мәктәп лигасы көчәя бара. Түбән Кама укучылары лиганың иң актив катнашучылары һәм җиңүчеләре арасында булыр дип өметләнәм», - диде ул һәм түбәнкамалыларны спортның бу төрен активрак үстерергә чакырды.

Моннан тыш, «Динамо-Казан» волейбол клубының гамәлдәге уенчылары Ольга Бирюкова һәм Анастасия Самойленко волейбол уенының кунаклары булдылар, алар очрашуда катнашучылар белән аралаштылар һәм барлык теләүчеләр өчен мастер-класслар үткәрделәр.

Түбәнкамалылар кайчандыр нәкъ менә Түбән Камада волейбол белән шөгыльләнә башлаган үз якташларының Настя Самойленконы күрергә аеруча шат иде. Очрашуда аның беренче тренеры да бар иде. Анастасия сүзләренә караганда, бүген ул туган шәһәренә баруына бик шат булган, биредә инде күптән булмаган, ә яшь спортчыларга бернәрсәдән дә курыкмаска һәм үз хыялларыннан чигенмәскә, һәрвакыт алга барырга теләгән.

Фәрит Мөхәммәтшин спорт мәктәбе тренерларына һәм педагогларына Татарстан Волейбол федерациясе исеменнән дипломнар һәм бүләкләр тапшырып, Түбән Кама спорт мәктәбе җыелма командасы һәм студентлар командасы арасындагы матчта беренче тупны символлаштырып тапшырды.

«Сәламәтлек марафоны» проекты Татарстан Республикасы муниципаль берәмлекләрендә үткәрелә. Проектны гамәлгә ашыру кысаларында республика шәһәрләрендә һәм районнарында даими рәвештә спорт чаралары, ярышлар һәм фестивальләр үткәрелә. «Сәламәтлек марафоны» ның максаты-халык арасында спортны популярлаштыру һәм халыкны сәламәт яшәү рәвешенә тарту.

Ел ахырына кадәр «сәламәтлек марафоны» кысаларында зур чаралар Буа, Яр Чаллы, Яшел Үзән һәм Казанда узачак.