«Без физик форманы мөмкин булган барлык ысуллар белән, кул астындагы чараларны кулланып сакларга тырышабыз»

2020 елның 16 апреле, пәнҗешәмбе

«Без мессенджерларда булган барлык егет-кызларыбыз белән бәйле рәвештә, алар даими рәвештә үз Өй тренировкаларының видеороликларын җибәрә, без моны күзәтәбез. Безнең барлык 24 тренерыбыз да спортчылар белән көн саен эш алып бара – алар бездә 400дән артык. Кагыйдә буларак, бу, әлбәттә, безнең спорт төрендә, чыннан да, ким булмаган теория», - дип уртаклаша ТР пуля һәм стендка ату федерациясе президенты, ядрә белән һәм стендка ату буенча РСШОР директоры Сергей Демин.

Моннан тыш, узган ялларда мәктәп укучылары ату буенча виртуаль турнирда катнаштылар. "Интернет киңлекләрендә без ярышлар симуляторын таптык. Аңлашыла ки, бу стендта яки пуля белән ату гына түгел, әмма бу укучыларда ярышлар белән кызыксынырга ярдәм итә. Яшьләр бу IT-турнирда үзләрен яхшы яктан күрсәтте, ә барлык җиңүчеләр дә онлайн грамоталары белән бүләкләнде», - дип билгеләп үтә Сергей Константинович.

Шахмат, шашка, Р. Г. Нәҗметдинов исемендәге республика мәктәбендә тәрбияләнүчеләр дә тренерлар белән читтән торып аралашуга тулысынча күчтеләр. Бу спорт төрләре вәкилләренең гадәти вакытта укуы һәм тренировкалары персональ компьютерларда технологияләр һәм өстәмә программалар куллану белән тыгыз бәйләнгән, шуңа күрә онлайнга күчү алар өчен ачык түгел.

«Тренировкалар ZOOM платформасында уза. Аңлашыла ки, һәрвакыт тере аралашу җитми, әмма балаларны укыту өчен бу шартлар җитәрлек. Һәр дәрестә без яңа теманы өйрәнәбез, өстәвенә, балалар шахмат тактасы һәм анда фигуралар белән экранны күрә, без бергә теге яки бу хәлләрне тикшерәбез, аларны дөрес юллар табуларын сорыйм. Балалар тактадагы хәлләрне мөстәкыйль рәвештә тикшерү өчен өй биремен бирәм», - дип сөйли халыкара гроссмейстер Артем Ильин.

Аның төркемендә-17 бала, шулай ук РСШОРНЫҢ калган укытучылары да үз тәрбияләнүчеләре белән үзара бәйләнеш форматында тора. Моннан тыш, Татарстан шахматчылары сайттан актив файдаланалар lichess.org – үз-үзеңне изоляцияләү чорына кадәр үк турнирларда катнашкан сервис моны хәзер дәвам итә. Шулай итеп, бу атнада Татарстан Республикасы һәм Оренбург өлкәсе командалары арасында уеннар узды. Ярышларда Татарстаннан барлыгы 164 кеше катнашты, шул ук вакытта алар барысы да үзләрендә булды, ә турнирда 1574 партия уйнады. Бу турнир – бердәнбер түгел.

«Хәзер мондый онлайн-турнирлар дөньяның алдынгы гроссмейстерлары арасында да уздырыла, яшьләрнең актив эш алып баруларын дәвам итү өчен барысы да бар. Бу егетләр арасында ярышлар рухын сакларга мөмкинлек бирә», - диде Артем Ильич.

Бүген барлык тренерлар да спортчылар белән дистанция буенча ZOOM видеоконференциясе, WhatsApp һәм Skype видеозвонкалары буенча күнегүләр үткәрә, өй шартларында шөгыльләнә торган спортчылар белән эшләү буенча методик рекомендацияләр эшләнгән. Республика спорт учреждениеләре мондый хезмәттәшлек форматын спорт объектларын карарга чикләүләр керткәнче үк кулландылар, шуңа күрә онлайнга күчәргә әзер булдылар.

Тренер спорт төре буенча һәр тренировканың план-конспектын төзи һәм спортчыларга танышу өчен юллый, шулай ук гомумфизик әзерлек күнегүләрен башкару өчен өй биремнәре бирә. Спортчы лайв-режимда физик күнегүләр башкара, йә үзен видеога төшерә һәм тренерга җибәрә.

Тренерлар методистларга һәм учреждение җитәкчеләренә фото һәм видеоматериаллар, административ персонал һәм методистлар дистанцион укыту һәм тренировка процессын үткәрүдә методик һәм консультацион ярдәм күрсәтәләр.