Татарстанлылар спорт объектларында шәхси тренер белән индивидуаль шөгыльләнә башлый алалар

2020 елның 18 мае, дүшәмбе

Шулай ук ачык һавада физкультура һәм спорт белән шөгыльләнү дә рөхсәт ителә.

Татарстан Республикасында «Коронавирус йогышы таралуны булдырмау чаралары турында» 19.03.2020 ел, №208 Татарстан Республикасы Министрлар Кабинеты карарына үзгәрешләр кертү турында документ имзаланды.

Үзгәрешләр нигезендә, 18 майдан спорт үзәкләрендә, йөзү бассейннарында һәм фитнес-үзәкләрдә бер тренер бер үк вакытта бер кешедән дә артык шөгыльләнмәгән очракта, шәхси тренер белән шәхси тренировкалар рөхсәт ителә.

Дистанцияне үтәү мәҗбүри шарт булып тора: әлеге спорт корылмалары базасында оештыру-хокукый формасына карамастан (Дәүләт спорт мәктәпләре дә, шәхси фитнес-үзәкләр дә), 5 метрдан да ким булмаган ераклыкта шөгыльләнүче күнегүләрне оештыру мөмкин. Шул ук вакытта бинада бер үк вакытта булган кешеләр саны аның күләме һәм әлеге дистанцияне үтәүне исәпкә алып, анда урнашу мөмкинлеге белән билгеләнәчәк.

Тренировкаларны оештыру спорт объектында санитар нормаларның үтәлешен исәпкә алып кына мөмкин. Шул ук вакытта тренер тарафыннан медицина битлеген һәм перчаткаларын мәҗбүри куллану күздә тотыла; шундый ук таләпләрне спортчыларның үзләренә дә үтәргә кирәк (спорт төренең үзенчәлеген исәпкә алып).

Шул ук вакытта татарстанлыларга ачык һавада ике кешедән дә ким булмаган төркем белән һәм бер-берсеннән 5 метрдан да ким булмаган дистанцияне үтәүне исәпкә алып, физкультура һәм спорт белән шөгыльләнергә рөхсәт ителә. Шул ук вакытта ишегалларында һәм паркларда урнашкан Балалар, уен һәм спорт мәйданчыкларында шөгыльләнергә ярамый.

Шулай ук Татарстан Республикасы һәм Россия җыелма командалары әгъзалары һәм профессиональ спортчыларның ачык һавада күнегүләре дә рөхсәт ителә.

Владимир Леонов, ТР Спорт министры:

«Спорт объектлары теләк белдерүчеләрне кабул итә башлый һәм Татарстан өчен бу спорт тармагын үз-үзеңне изоляцияләү режимыннан чыгару буенча чираттагы адым. Әгәр башта профессиональ һәм әйдәп баручы спортчылар өчен ташламалар ясалса, хәзерге үзгәрешләр, әлбәттә, беренче чиратта, шәхси спорт учреждениеләре һәм фитнес-үзәкләр вәкилләренә юнәлдерелгән.

Бүгенге көндә төп шартлар-бер спортчы, тренер һәм дистанцияне үтәү генә түгел, ә башлану өчен бу физик культура һәм спортның коммерция секторы өчен мөһим һәм кирәкле адымнар. Шул ук вакытта үзгәрешләр Дәүләт спорт мәктәпләренә дә кагыла, анда тренерлар әлеге шартларда һәм объектта барлык санитар нормаларны үтәп, эшне яңадан башлап җибәрә алалар.

Ачык һавадагы тренировкаларга килгәндә, алар, әлбәттә, спорт объектларына йөрергә кирәклеге булмаган физкультура һәм спорт сөючеләр, үз-үзләрен ихтыяҗлары булган очракта, урамда спорт белән шөгыльләнү режимын бозган өчен, мөмкин булганча, санитар нормаларны үтәп, тыныч һәм куркусыз шөгыльләнә алсыннар өчен юнәлдерелгән».